Ekonomi

Tüketici Kredisi Faiz Hesaplama

Günümüzde ihtiyaçların giderilmesi amacıyla çekilen ihtiyaç kredilerinin faiz hesaplamaları en iyi şekilde yapılarak en uygun kredini çekilmesi sağlanmaktadır.

Tüketici kredisi faiz hesaplama işi oldukça dikkatli yapılması gerekmektedir. Çünkü bu hesaplamaların yanlış yapılması kişilerin ödeyemeyeceği kredilerle yüz yüzde kalmasına sebep olabilmektedir. Günümüzde bankalara çok çeşitli oranlarda tüketici kredileri sunmaktadırlar. Her birinin farklı faiz oranları ve masrafları bulunmaktadır. Tüketiciler bu faiz oranlarına göre aylık ödeyeceği taksit tutarlarına göre çekeceği tüketici kredilerin hani bankadan ve hangi miktarda çekeceğine karar vermektedir.

En Uygun Tüketici Faiz Oranları

Tüketici kredisi çekmek isteyenler bunu yapmadan önce oldukça iyi bir inceleme gerçekleştirmelidirler. Çünkü bankaların sundukları faiz bilgilerinin iyice incelenmesi oldukça önemlidir. Çünkü tüketici kredi çekerken 3 noktaya dikkat edilmelidir. Bu 3 nokta açısından avantajlı olan kredi hizmetleri değerlendirilmelidir.

Bunlardan ilki faiz oranlarıdır. Bankaların açıkladıkları faiz oranları yanıltıcı olabilmektedir. Çünkü sundukları oran genelde en kısa süreli krediler için belirledikleri faiz oranı olduğu için tüketiciler kendi ödeyecekler vadedeki faiz oranlarına dikkat edilmelidir. Bu sebeple özellikle reklamlarda verilen oranlara güvenilmemelidir.

Tüketici kredisi çekerken dikkat edilecek diğer bir nokta ise toplam ödeme miktarıdır. Çekilmek istenen kredi miktarı karşılığında vade sonunda tüketicinin cebinden çıkacak toplam para miktarı önemlidir. Burada totalde en az ödenecek meblağ tüketiciler için en ideal tüketici kredisi seçeneği durumundadır.

Son olarak da çekilmek istenen kredilerden yapılması planlanan kesintilere dikkat edilmelidir. Bankalar bu konuda odlukça hileli yaklaşımlar sergileyebilmektedirler. Normalde daha az faiz oranı verirken yapılan kesintiler neticesinde tüketicinin eline diğer seçeneklerden daha az bir para geçmektedir. Yani daha uygun faizle kredi çektiğini düşünürken normalde daha pahalı bir kredi çekilmiş olmaktadır.

En ideal tüketici kredisi faiz oranı belirlenirken yukarıda belirtilen 3 noktanın da en uygun olmasına dikkat edilmelidir. Bu 3 noktada en iyi seçenekleri sunan kredi o dönem için alınabilecek en uygun kredi seçeneği durumundadır.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu