Ekonomi

Dul ve Yetim Aylığı Nasıl Alınır? Başvuru Şartları Nelerdir?

Dul ve Yetim Aylığı Nasıl Alınır? Başvuru Şartları Nelerdir? Dul ve yetim aylığı almak için genel bazı şartlar vardır. Bu şartlara uyulduğu zaman bu aylıkları çok rahat bir şekilde alabilirsiniz.

Dul ve Yetim Aylığı Nasıl Alınır? Başvuru Şartları Nelerdir? Dul ve yetim aylığı için öncelikle belli başlı şartlar vardır. Bu şartlara uyulduğu zaman bu aylıklar kısa süre içinde çıkar.

Maddi Şartlar

Öncelikle dul ve yetim aylığının alınması için maddi şartların da buna elverişli olması gerekir. Yani eğer kişinin maddi olanakları da kısıtlı ise bu durumda devlet tarafından o kişiye belli bir maaş bağlanır. Bu maaş yardımı ile de o kişi hayatını daha iyi idame edebilir. Eğer kişinin maddi durumu iyi ise dul ve yetim aylığı çıkma olasılığı azalır.

Genel Şartlar

Kişinin öncelikle devlet nezdinde bu aylık için muhtaç olması gerekir. Yani kişi aylık için muhtaç ise ve bu durumda maddi şartları da geçimi için yeterli değil ise o zaman dul ve yetim aylığının çıkma olasılığı yüksek olur. Bu aylığın en önemli gerekçesi kişinin bu aylık için gereksinim duyacak şekilde muhtaç olmasıdır. Kişi eğer maddi ve manevi açıdan muhtaç ise ve devletin gerektiği şartlara uyuyor ise bu durumda dul ve yetim aylığı o kişiye en kısa sürede bağlanır. Burada en önemli kriter genel olarak o kişinin devlet yardımına muhtaç olmasıdır.

Başvuru Süreci

Başvuru sürecini takiben yılın her döneminde başvuru yapmak hakkınız vardır. Dul ve yetim maaşları sosyal yardımı kurumu tarafından verilen bir maaştır. Bunun için sadece gidilmesi gereken yer sosyal yardımlaşma vakfı veya kurumudur. Sosyal yardım kurumu bu konuda sizlere gerekli şekilde yardımcı olacaktır. Sosyal yardım kurumu tarafından sizlere tahsis edilen gerekli evraklar vardır.

  • Nüfus Belgesi
  • Aylık geliri gösteren belge
  • Sicil kaydı
  • Dul ya da yetim olduğunu gösteren belge.

Bu belgeler genel başvuruda istenen belgelerdir. Öncelikle bu belgeler belli bir inceleme aşamasından geçer. Gerekli inceleme yapıldıktan sonra da dul ve yetim aylığı bağlanır. Duş ve yetim için maaş işlemleri çok kısa sürede sonuca bağlanır.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu