Ekonomi

BIST100 Hakkında Bilmeniz Gerekenler Nelerdir?

BIST100 Hakkında Bilmeniz Gerekenler Nelerdir? BIST hakkında birçok bilinmesi gereken durum vardır. Özellikle genel borsa endekslerini yorumlayabilmek için birçok değer bilinmelidir.

BIST100 Hakkında Bilmeniz Gerekenler Nelerdir? BIST hakkında merak edilen birçok konuya açıklık getirecek olan yazımızda bu sistemi ve endeksleri analiz etmeyi öğrenebilirsiniz. Özellikle Hisse senetlerinin farklı ağırlıklarla hesaplanmasını sağlayan ve borsa endekslerini yorumlamanıza yardım eden bu sistemde birçok hisse bulunuyor.

Borsa İstanbul yönetimince 3 farklı periyotta incelenen şirketler endeksler ve paylara göre hesaplanarak ana borsa göstergeleri şeklinde takip edilmektedir. Son derece önemli olan ve sistemin kullanılabilirliği açsından popüler olan şirketlere yatırım yapmak isteyenleri etkileyen bu endeksi yatırımcılar her gün takip etmektedir.

BIST100 Endeksi Nedir?

Borsa İstanbul endeksleri dahilinde olan bu borsa sisteminde işlem hacminin en yüksek olduğu şirketlerin endeksi söz konusudur. İşlem kodları bulunan bu endekslerde borsanın yükselmesi ve düşüşü söz konusu olduğunda birçok yatırımcı XU100 koduyla işlem yapar. BIST100 endekslerinin yatırımcılar açısından son derece önemli ve yararlı tarafları vardır.

Ülkemizin ekonomik görünümünü de yorumlamanızı sağlayan bu sistemde benchmark olarak kullanılması mümkün olabilir. Bu endeksler hesaplanırken BIST30 ve BIST50 endeks şirketleri de dahil edilerek hesaplamalar yapılmaktadır. Yılda 4 kez yapılan bu işlemler sonucu hisselerin yatırıma değer olup olmadığının tespit edilmesi sağlanacaktır.

BIST100 Şirketleri

2021 Ocak-Mart döneminde temel alınan birçok şirket arasında yer alan BIST100 şirketleri olarak Anadolu Efes, Ak Sigorta, Yapı Kredi, Zorlu, Ülker, Turkcell, Şok, Şekerbank, Şişecam gibi birçok popüler şirket vardır. Bu şirketlerin hisseleri için ilgili sayfaları ziyaret etmeniz mümkün olmaktadır.

Hisseler yılda 4 kez gözden geçirilir ve o yıl sistemde yer alacak olan hisseler belirlenir. Piyasa değerleri ve ortalama işlem hacimleriyle büyükten küçüğe sıralanan paylar, son derece önemli olan bu endekse dahil edilmektedir.

Yıldız Pazar Nedir?

Borsaya ilk rotasyonda arz edilen 300 milyon üzeri payların işlem gördüğü piyasadır. Ana Pazar’dan daha güçlü olduğu için yıldız pazarda yer almak isteyen işletmeler son derece önemli bir durumda değerlendirilmektedir. BIST şirketleri de bu yıldız pazardaki değerlerine göre ele alınır.

 

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu