Anne-Çocuk

Neden Çocuğum Geceleri Ağlayarak Uyanıyor?

Ailelerin çocukları ile ilgili olarak yaşadıkları sorunlardan biri de çocukların gece ağlayarak uyanmasıdır. Bu durumun nedeni öğrenilerek davranışın ortadan kaybolması sağlanır.

Çocukların Gece Ağlama Nedenleri

Aileler için çocuklarının rahat gece uykusu son derece önemlidir. Çünkü çocukların gece ağlaması, aileleri bu durum karşısında oldukça zor durumda bırakır. Çocuğun gece rahat uyuması, ebeveynlerin de gece rahat uyuması anlamına gelir. Bu sayede de aileler huzurlu zamanlar geçirebilir.

Çocuklar kimi zaman gece birden ağlayarak uyanabilir. Bu durumda da öncelikli olarak çocukların ağlama nedenlerinin tespit edilmesi gerekmektedir. Bu sayede de aileler çocukların ağlamalarına çözüm sunarak gece rahat uyumalarını sağlar.

Kabus Nedeni İle Ağlama

Kabus görmek pek çok çocuğun gece uykudan ağlayarak uyanmasına sebep olur. Kabus, insanların istemediği rüyalar görmesidir. İçeriği bilinmeyen bu rüyalar yetişkinlerin bile uykudan korku içerisinde uyanmasına neden olabilir. Bu nedenle de çocuklar kabustan oldukça fazla bir şekilde etkilenir. Kabus gören çocuklar da gece ağlayarak uyanır. Özellikle küçük yaştaki çocukların gördükleri görüntünün gerçek olmadığını anlamaları da olanaklı değildir. Bu durum da çocukların uzun süren gece ağlamaları yaşamalarına sebep olur.

Uyku Terörü İle Ağlama

Çocukların gece uykularından uyanmasının bir diğer nedeni de uyku terörüdür. Uyku terörü kabustan çok daha şiddetli korluların oluşmasına yol açar. İnsanların uykuları 4 dönemden oluşur. Her bir dönem bir başka uyku evresi özelliklerine sahiptir. Uyku terörü ise bu dönemlerin geçişlerinde meydana gelir. Özellikle uykunun en ağır olduğu dönemden bir diğer döneme geçiş sırasında kişiler korku içerisinde uyanırlar. Bu korku çocukların gece ağlama nedenleri içerisine yerini alır. Uyku terörü nedeni ile uyunan çocuk sabah olduğunda bu durumu hatırlamaz.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu