Gebelik

Anne Adayı Doğuma Nasıl Hazırlanmalı?

Kadınların hem en güzel hem de en zor dönmelerinden biri olan hamilelikte anne adayına normal zamanlarından daha fazla ilgi gösterilmeli ve daha iyi davranılmalıdır. Hamilelikte hormonları değişen anne adayları, daha duygusal ve daha kırılgan olmaktadırlar.

Hamileliğin değiştirdiği vücudunu beğenmeyen anne adayına bu evrede eşinin ilgisi olabildiğince hat safa da verilmeli ve güveni arttırılmalıdır. Psikolojik açıdan depresyona girmeye meyilli olan anne adayı çevresinin özellikle annesinin, kız kardeşinin ve arkadaşlarının ilgisine bu zor döneminde çok muhtaç kalır.

Anne Adayı Doğuma Nasıl Hazırlanmalı?
Anne Adayı Doğuma Nasıl Hazırlanmalı?

Doğum ile Birlikte Gelen Kaygı

Doğum yaklaşması ile birlikte artan kaygı ve korku anne adayının psikolojisini daha fazla bozar. Zaman zaman olmadık yerde ağlayabilir ve normal hayatta hiç alınmayacağı şeylere alınabilir. Bu durum onun elinde olan bir durum değil hamileliğin getirdiği olası durumlardır.

Hamileliğin son aylarına geldikçe kendini yalnız hisseden anne adaylarına her zaman yanlarında olan eşlerinin ilgisi psikolojik bir terapi gibi gelebilir. Anne adayı bu döneminde evde yalnız bırakılmamalı ve arkadaşları ile devamlı iletişim içinde olarak hamileliğini riske etmeyecek aktivitelere katılması uzmanlar tarafından önerilmektedir.

Anne Adayı Doğuma Nasıl Hazırlanmalı?
Anne Adayı Doğuma Nasıl Hazırlanmalı?

Anne adaylarının en çok uğraştıkları durumlardan biri olan çocuk odası hazırlama işlemi ile çok fazla uğraşılmamalı ve gebenin dikkati hamilelikten başka konuların üzerine yönlendirilmelidir. Televizyonda yayınlanan dizileri izleyerek etkilenmemesi için kitap okuması sağlanmalıdır. Bunun yanı sıra varsa hamile olan arkadaşları ile görüşmesi onunla aynı duyguları paylaşmaları açısından anne adayını biraz daha rahatlatacaktır.

 

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir Yorum

  1. Eşimden biliyorum ilk hamileliğiydi her şeye ağlıyor ve yoktan sebepler arıyor buluyordu. Nasıl davranacağımı ve ne yapacağım konusunda hiç bir fikrim yoktu. bir kaç araştırma yaptım ve bazı doktorlardan tavsiye aldığıma göre bunların normal olduğu ve eşiniz hamile ise onlara sakin ve pozitif enerji vererek onların daha duygusallığını bastırmış olduğumuzu öğrendim. daha bir çok şeyler de var. Bu sitede de yeterince bilgi olduğunu düşünüyorum.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu