Gebelik

Gebelik Şansı Tiroit İle Azalıyor

Hamilelik sürecinde özellikle tiroit bezinin çalışmaması aynı zamanda üreme sağlığını da olumsuz şekilde etkileyebilir.

Bebek sahibi olmak isteyenler için tiroit bezinin normal şekilde çalışmamasının özellikle üreme sağlığına etkisi olması nedeniyle gebeliğin oluşma şansını azaltması söz konusu olabilir. Tiroit bezi üreme ile ilgili hormonların etkilenmesine neden olmaktadır. Bu nedenle oluşan tiroit rahatsızlıkları kişide gebeliğin oluşmasını olumsuz şekilde etkileyebilir. Hamile kalabilmek için öncelikle tiroitte oluşan rahatsızlıkların tedavi edilmesi gerekir. Bu sayede gebelik şansının artması sağlanabilir. Doğal yollardan uzun süre hamile kalmaya çalışıp sonuç alamayanlar tiroit hormonları kontrol ettirerek problem olup olmadığını öğrenebilirler.

Uzman doktor tarafından yapılacak olan kontroller sonucunda tiroit de problem olup olmadığı belirlenerek hamileliğinizi etkileyip etkilemediğini öğrenebilirsiniz. Kısırlık problemi için özellikle tiroit hastalığı sebep olabilir. Bu nedenle yapılacak olan kontrollerin ardından belirlenmesi halinde tedavi uygulanması özellikle oluşan problemin ortadan kalkmasını sağlayabiliyor. Tiroit bezinin az çalışması veya çok çalışması her iki şekilde problem yaşanmasına neden olabilir.

Tiroit Hormonları Gebeliği Nasıl Etkiliyor?

Özellikle tiroit bezinde az ya da çok çalışması nedeniyle problem yaşanması halinde adet düzensizliği sıklıkla görülebilir. Adet görme durumunuzun sık olması veya seyrelmesi özellikle bu konuda dikkat etmemiz gereken konulardan biridir. Özellikle gebe kalmak isteyenler bu konuda dikkatli olmalıdır. Tiroitlerde oluşan problem gebeliğin önlenmesine neden olabiliyor. Doğurganlığınızı etkileyebileceğinden tiroitlerdeki problemin tedavi edilmesi önemlidir. Tiroit bezinin aşırı derecede karışması özellikle kilo kaybı, adet düzensizliği, kalp atışında hızlanma, sıcağa karşı oluşan hassasiyet gibi pek çok farklı belirtiler ile kendini göstermektedir. Bu durumda kısırlık problemi ortaya çıkabileceğinden kadınların özellikle dikkatli olması önemlidir. Tiroidin normal seviyede çalışabilmesi için uygulanacak olan tedavi sonrasında gebelik söz konusu olabilir.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu