Gebelik

Hamile miyim?

Bayanların en çok karşı karşıya kaldıkları problemlerin başında “Hamile miyim?” sorusu geliyor. Birçok bayan çeşitli zamanlarda bu soruyla karşı karşıya kalarak kafası karıştırıyor. Bunu öğrenmenin çeşitli yolları olduğu gibi birçok belirtisi de bulunuyor. Tabi bu belirtiler kesin birer kanıtı olmasa da sizlere ip uçları verebilir.

Hamile miyim?
Hamile miyim?

Hamile olup olmadığınızı anlamanın bazı belirtileri bulunuyor. Öncelikle bu belirtilerin başında adet olmama geliyor. Bayanlar hamile kaldıklarında ilk olarak adetten kesilirler ve bu hamileliğin en güçlü belirtisidir. Mide bulantısı ve kusma başka bir hamilelik belirtisidir ve bütün hamile kalan bayanlarda rastlanır. En çok rastlanan belirtileri bunlar olsa da farklı belirtileri de bulunuyor.

Çok sık idrara çıkma, yorgunluk, bağ dönmesi, vajina salgılarının artması, karnın alt kısmında dolgunluk, karında şişkinlik, memelerde dolgunluk ve hassasiyet hamileliğin diğer belirtileri arasındadır. Bu belirtilerin oluşmasında kesin hamilelik vardır denilemez ancak bu belirtiler hamileliğin habercisidir.

Hamilelik testi
Hamilelik testi

Hamile Olduğunuzun Kesin Kanıtı

Hamile olduğunuz fikrine kapıldınız ve bu sorunun kesin cevabını arıyorsanız birkaç yöntemi bulunuyor. Öncelikle eczanelerde satılan gebelik testlerini uygulayarak belirli ölçülerde bu soruya cevap verebilirsiniz. Gebelik dönemlerinde salgılanan özel bir sıvının varlığını kontrol eden bu testler aracılığıyla bu soruya yanıt bulabilirsiniz.

Bu soruya en kesin çözüm ise hastanelerde ya da sağlık ocaklarında yaptırılacak kan testleridir. Kandaki değerlere bakılarak gebelik olup olmadığı kesin olarak ispatlanabiliniyor. Ayrıca ultrason aracılığıyla da gebelik teşhisi konulabilmektedir.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir Yorum

  1. Hamile olduğunumuzu anlamak çok da zor değil artık. Fakat riske atmayıp kesinlikle belirtilerini görüyorsak hemen bir test yapmamız gerek ki istenmeyen durumlardan erkenden kurtulalım.Güzel tavsiyelere yer vermişler yazıda teşekkür ederim.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu