Ekonomi

Maaşımın Kaç Katı Kredi Alabilirim?

Her kişinin belirli dönemlerde kredi çekme ihtiyacı olabilmektedir. Kredi çekme başvurusunda bulunan herkese bankalar kredi vermemektedir. Kredi çekmek için başvuran kişinin belirli koşulları taşıması gerekmektedir. En büyük etken, kişinin sosyal güvenlik sistemine ait bir işte çalışıyor olması gerekmektedir. Çalışma durumu kişinin kredi çekmesi için yeterli değildir. Kişinin maaş durumu da kredi çekerken etkileyen bir madde olmaktadır. Kişinin kredi çekmek istediği miktar ile maaş durumu orantılı olması gerekmektedir. Kredi notu çok yüksek olan, kişilerin geçmişte çektikleri kredileri ve kredi kartı borçlarını düzenli ödemiş olsa bile maaş durumundan dolayı istediği miktarda kredi onaylanmayabilmektedir.

Kredi Çekerken Maaşın Önemi

Bankalar, kredi başvurusunda bulunan müşteriler için belirli konuları göz önüne almaktadır. Bankaların kredi verirken dikkate aldıkları en önemli konulardan biri de kişinin almış olduğu maaştır. Kişinin maaşının istediği kredinin taksitlerinden yüksek olması veya sigortalı bir işte çalışmıyor olması, kişinin kredi almasını engelleyen bir etken olmaktadır. Maaş dışında kredi notu sorgulama işleminde kişinin notunun düşük çıkması, kara listede olması da kredi çekmesini zorlaştırmaktadır. Fakat çok düzenli ödeme yapan ve kredi notu yüksek olan kişiler sadece maaş durumu ile ilgili olarak kredi alamayabilmektedir.

Gelire Göre Kredi Miktarının Belirlenmesi

Bankalar kredi başvurusunda bulunan kişinin şartları taşıyor olmasına önem vermektedir. Kişinin kredi notu öğrenme sonucu olumlu çıktığında, banka yetkilileri maaş durumunu incelemeye almaktadır. İnceleme sırasında bankalar, kişinin kredi taksitlerinin maaşının %40 ile %60 arasında olup olmadığına dikkat etmektedir. Eğer bu oranda bulunmuyorsa kişilere kredi çıkmamaktadır. Kredi taksiti maaşın %60’ının üzerinde olduğu ödeme güçlüğü çekeceği düşünüldüğünden kredi başvuruları olumsuz sonuçlanmaktadır. Bazı bankalar kredi taksitlerini kişinin maaşının %60’ının altında olacak şekilde ayarladıktan sonra kredi başvurusunu onaylamaktadır.

Kişinin Ek Gelirlerinin Belgelenmesi

Kişilerden gelir belgesi talep edilmektedir. Bu durumda kişi, maaş bordosunu bankaya sunar. Eğer maaş bordosunun yanı sıra belgeleyebileceğiniz kira geliri, ek işinizden kazandığınız bir para varsa bunlarda bankanın değerlendirmesine girmektedir. Bu gelirlerin toplamına göre kredi başvurusu onaylanmaktadır.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu