Güzellik

Hassas Ciltler İçin Bakım Önerileri Nelerdir?

Hassas Ciltler İçin Bakım Önerileri Nelerdir? Hassas ciltlere sahip insanlar günlük hayatlarında çok dikkatli olmak ve yaşamak zorundadırlar. En ufak bir temasta bile tahriş olmakta veya iz kalmaktadır. Ayrıca cildin kızarması veya morarması da çabuk gerçekleşir. Güneşe maruz kaldıklarında cilt anında bronzlaşır. Bu yüzden böyle bir cilde sahip olanlar günlük hayatta her en bir aksilik yaşamaya meyillidirler.

Hassas Ciltler İçin Bakım Önerileri Nelerdir? Cilt bakımlarını yapmak için kullanacakları kozmetik ürünleri dikkatle seçerler ve bu yüzden opsiyonları diğerlerine göre daha dardır. Çünkü hassas ciltler kimyasal maddelere karşı çok korunaksızdır. Cilt bu tarz kimyasallar karşısında anında refleks verir çünkü sinir uçları çok hassastır. Bu yüzden bakım malzemeleri bu cilde uygun olarak seçilmelidir.

Aksi takdirde cilt bakımı sonrasında yanma, kaşınma, soyulma gibi olaylara karşılaşmak mümkündür. Hassas ciltlerde kan damarları daha yüzeydedir bu yüzden en ufak bir olayda bile kan damarları genişler. Yaz aylarında güneşe çıkmadan önce kişi güneş kremi gibi koruyucu malzemeler kullanmazsa çok kötü durumlarla karşılaşabilir. İnce deri yanar ve kısa sürede kuruyup dökülmeye başlar mesela. Bu ve bunun gibi pek çok durumla karşılaşmamak adına belli başlı önlemler ve bakım yöntemleri vardır.

Cildinizi Süt İle Temizleyin

Hassas ciltler tahriş olmaya meyillidirler. Bu yüzden cilt temizliğinde süt tercih edilmeli. Asit içeren herhangi bir ürün kullanımı olmamalı. Kimyasal maddeler içeren ürünler yerine bitkisel ve doğal yöntemleri kullanmak daha doğru ve sağlıklıdır.

Yumuşak Dokulu Malzemeler Kullanın

Cilt bakımı esnasında veya makyaj yaparken sert fırçalar kullanmayın. Duşta kese kullanmayın çünkü cildinizin tahriş olması olasıdır. Bunun için hassas ciltler için tasarlanmış lifleri kullanın.

Cildinizi Mineralli Su İle Nemlendirin

Hassas ciltler çabuk kururlar. Cildin kuruması zamanla soyulmaya ve ardından da dökülmeye yol açar. Bu yüzden günün belli saatlerinde cildinizi su ile nemlendirin.

Yeni Ürünleri Denemeden Hassas Bölgelere Sürmeyin

Yeni aldığınız herhangi bir ürünü ilk önce vücudunuzda ki dert bölgelerde deneyin. Cildinizin bu ürüne karşı vereceği tepkiyi bekleyin. Sonucu gördükten sonra hassas bölgelerde kullanın. Eğer cildinize iyi geliyorsa bu üründe ısrar edin ve değiştirmeyin.

 

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu