Sağlık

Alzheimer Hastalığı Tedavisinde Hangi Bitkiler Kullanılır?

Alzheimer Hastalığı Tedavisinde Hangi Bitkiler Kullanılır? Ülkemizde Alzheimer hastası olan birçok insan bulunmakta. Bu insanlar Alzheimer tedavisi için çeşitli yollara başvurmakta.

Alzheimer tedavisi henüz kesin olarak bulunamamış olmakla beraber, çeşitli yöntemlerle ilerlemesi durdurulmaya çalışılmaktadır. Ülkemizde yaklaşık 600 bin tane Alzheimer hastası bulunmaktadır. Yani hastalık Türkiye’de oldukça yaygındır diyebiliriz. Alzheimer hasta yakınları bu hastalığı atlatabilmek, hiç değilse ilerlemesine engel olmak amacıyla çeşitli ilaçlara başvurmakta kimisi ise şifayı bitkilerde aramaktadır. Çeşitli bitkisel kürlerle alzheimerın ilerlemesini durdurmayı amaçlayan insanlar hangi bitkilerin işe yarayacağını araştırmakta.

Alzheimer Hastalığı Nedir, Nasıl Oluşur?

Alzheimer hastalığı dünya genelinde birçok insanda rastlanan en kötü hastalıklardan bir tanesidir. Beyinde bulunan nöronlarda yani sinir hücrelerinde oluşan protein birikimi yüzünden ortaya çıkmaktadır. Bu proteinlere beta amiloid adı verilmekte olup zaman içinde gösterdiği artışla birlikte beyinden atılamaz hale gelmektedir. Kısacası bilişsel yeteneklerin yıkımına yol açmakta olduğunu söyleyebiliriz. Bu olaylar sonucunda Alzheimer hastası insanlar başlangıçta ufak tefek olayları, hastalığın ilerlemesiyle birlikte ise büyük olayları, hayatındaki kişileri tek tek unutmaya başlayabilmektedir. Hastalığın iyice ilerlemesi halinde ise hasta artık hayatını tek başına idame ettirememeye başlayacak hale gelmektedir.

Alzheimer hastalığı dışardan bakıldığında yaşlılıkla birlikte gelen bir hastalık gibi görünmekle birlikte asıl durum böyle değildir. İnsanlar her yaşta Alzheimer hastalığına yakalanabilmektedir. Bu süreç çoğunlukla yavaş ilerlemektedir. Hastalığın başlıca belirtileri arasında hatırlama ve yeni şeyler öğrenmede zorluk çekme, yön duygusunu yitirme, sahip olunan eşyaları sıkça kaybetme, günlük işleri yapmakta zorlanma sayılabilir. Hastalığın erken tespit edilmesi ilerlemeyi durdurabilmek açısından oldukça önemlidir.

Alzheimer Tedavisinde Hangi Bitkiler Kullanılabilir?

Alzheimer hastası yakınları hastalığın ilerleyişini durdurmak için çeşitli yollara başvurmaktadırlar. Alzheimer hastalığı bitkisel tedavi yoluyla da yavaşlatılabilmektedir. Hazırlanacak çeşitli kürler yardımıyla ilerlemenin durması veya en azından yavaşlaması amaçlanmaktadır. Bu bitkilerden bazıları şunlardır: Hindistan cevizi yağı, Gingkobiloba, zerdeçal, ginseng, ıspanak, limon, yeşil çay, adaçayı, badem, reyhan vb. Bu bitkiler çeşitli yönleriyle Alzheimer hastalığını yavaşlatabilmektedir.

Siz de Alzheimer hastalığı tedavisinde bu bitkileri kullanarak bu hastalığın yavaşlamasını sağlayabilirsiniz.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu