Sağlık

Adet Sancısı Nasıl Geçer? Hangi Besinler İyi Gelir?

Adet Sancısı Nasıl Geçer? Hangi Besinler İyi Gelir? Adet sancısına iyi gelen besinler ağrılı regl süreci geçirenler için önemli bazı takviyeler içermektedir. Rahatsızlık hissinizi azaltan besinlerle daha rahat bir adet yaşayabilirsiniz.

Adet Sancısı Nasıl Geçer? Hangi Besinler İyi Gelir? Adet sancısına iyi gelen besinler vücudunuzun ağrı mekanizmasının pasif hale gelmesine faydası olan besinlerdir. Pratikte ve bilimsel açıdan araştırmalarla adet sancısı çekenler için nelerden uzak durmanız gerektiğini de bilmelisiniz.

Regl Ağrısı Nasıl Geçer? Adet Ağrısına Ne İyi Gelir?

Bol su içmek ve vücudu zorlamamak regl ağrılarına en iyi çözümlerden biridir. Regl ağrılarınız için doğal nişasta barındıran haşlanmış patates tüketebilirsiniz.

1-Adet Sancısına İyi Gelen Bitki Çayları

Adet sancısına iyi gelen bitki çayları sıralanırsa: Ihlamur, tarçın, papatya başta olmak üzere zencefil ve rezene tüketimi yapılabilir. Papatya çayını ve diğer çayları kullanırken abartmadan içmeli ve bir iki fincandan fazla tüketmemelisiniz. Çünkü tansiyon düşüklüğüne neden olabilmektedir. Maksat sinir sisteminizi ve kan akışınızı rahatlatmak olacaktır.

2-Adet Ağrısına İyi Gelen Meyveler

Muz, kayısı, hurma, mısır ve Hindistan cevizi meyveleri adet sancısı geçirme yollarından birkaçı olarak etkilidir. Bu meyvelerde lif oranı bakımından yükseklik dikkat çekmektedir. Ayrıca sinirlere iyi gelen, mutluluk hissi veren seratonin salgısının kolaylaşması söz konusudur. Doğal şeker sayesinde yumurtlama döneminizde vücudun ihtiyacı olan rahatlatıcı hissi bu meyvelerle alabilirsiniz. Koku ve tat bir arada size haz veren yiyecekleri tüketebilirsiniz.

Sanılanın aksine adet döneminde sadece şerbetli ve çikolatalı tatlılar, hamur işleri gerekmemektedir. Doğal meyveler en sağlıklı tatlı isteğini gideren çözümlerdir. Sağlıksız tatlılar kendinizi daha suçlu hissetmenize ve zarar nedeniyle stres seviyenizin artmasına neden olacaktır. Bu da suçluluk hissini çoğalttığı için adet dönemi sancılarına olumsuz yansıyabilir. Kendinizi kandırmadan seratonin miktarınızı anlık olarak da yükseltebilirsiniz.

3-Hangi Baharatlar Adet Ağrısına İyi Gelir?

Baharatların tümünde genel olarak vücuttaki eksik mineral ve vitaminleri tamamlama eğilimi vardır.  Koku ve tat bakımından tatlı isteğinizi azaltan yiyecekler ağrılarınıza da iyi gelebilir. Kakao, Hindistan cevizi tozu, nane yaprağı tüketebilirsiniz.

4-Adete İyi Gelen Diyet Tatlı

Adet ağrısına ne iyi gelir sorusunun karşılığı olarak doğal diyet bir tarif verilirse:

Bir adet muz ve iki kaşık kakao iyice kıvam alana kadar karıştırılır. Bir blender yardımıyla da işlem yapılarak katı püre olana kadar parçalama devam eder. Toplar halinde şekillendirme işlemi ardından toz Hindistan cevizine bulama yapılır. Alerjisi olanlar bunu kullanmayabilir.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu