Sağlık

Alerji İçin Hangi Doktora Gidilmesi Gerekir?

Alerji İçin Hangi Doktora Gidilmesi Gerekir? Kaynağı bilinmeyen alerjiler bir doktor muayenesine gidilmedikçe zamanlar artış gösterebilmektedir. Bu nedenle bu yazımızda alerji için hangi doktora gidilir? Sorusunu ele aldık.

Alerji için hangi doktora gidilir? Sorusu özellikle kaynağı bilinmeyen bir nedenle alerjik reaksiyon yaşayan hastaların merak ettiği sorular arasında yer almaktadır. Burada öncelikle alerjinin tanımını bilmemiz gerekir.

Alerji vücudumuzun bağışıklık sisteminin herhangi bir maddeye karşı olarak aşırı hassasiyet göstermesi durumuna verilen isimdir. Burada bazıları alerjik durumlara yatkınlık gösterebilmektedir. Bu tip drumların sık sık yaşayan kişiler genelde çok açık tenli insanlar ile nemli ortamlarda yaşayan insanlardır.

Alerjik etkinin neden olduğu maddeler ise daha çok doğal maddelerdir. Bu durumu yaşayan insanlar normalde bu maddelerin  insan vücuduna herhangi bir zararı olmadığını iyi bilmelidir. Fakat bağışıklık sisteminin hassasiyet göstermesi nedeniyle de bazı reaksiyonlar görülebilmektedir.

Alerji Belirtileri Nelerdir?

Alerjinin birden fazla çeşidi bulunmakla birlikte bu aslında alerjik belirtilerde değişiklik göstermektedir. Burada genel olarak da burunda akıntı, boğazda gıcıklanma, kaşıntı, burun tıkanıklığı, genizde akıntı, öksürük gibi sağlık sorunları daha çok alerjiden kaynaklanan nedenler arasında sayılabilir. Ayrıca polen veya toz gibi maddelere de alerjisi olan kişiler hapşırık, nefes darlığı, üst solunum yollarında etkilenmeler de sıkça görülen rahatsızlıklar arasında yer almaktadır.

Alerji Testi Hangi Bölümde Yapılır?

Sürekli olarak uzun süren alerjiler bir süre sonra insanı rahatsız etmektedir. Eğer kişi de alerjinin neden olduğu büyük bir rahatsızlık yoksa bu rahatsızlığın çözümü için kişi dermatoloji uzmanına gidebilir. Dermatoloji uzmanı alerjinin neyden kaynaklandığını tespit ederek gerekli testler yaparak bu rahatsızlığı giderebilecek ilaçlar verebilir. Aynı zamanda kişide alerjinin kaynaklandığı bir rahatsızlık varsa gerekli uygulamalar yapılarak da alerjinin kaynakları belli olabilir.

Kişide çokça görülebilen alerjinin birden fazla reaksiyonu bulunmaktadır. Bu reaksiyonun kaynakları hem doğal olabilir hem de dış etkenlerden kaynaklanabilmektedir. Özellikle açık tenli insanların yaşadığı sorunlardan birisi olan alerji sorununun çözümü için kişi mutlaka bir dermatoloji uzmanına görülmelidir. Dermatoloji bölümü tarafından verilen ilaçlar doğrultusunda bu sorun çözülecektir.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu