Diyet

Yüksek Protein Diyeti Nedir, Yararları Nelerdir?

Yüksek Protein Diyeti Nedir, Yararları Nelerdir? Protein diyetlerin basit karbonhidrat alımı gerçekleştirilmektedir. Protein içeriği yüksek gıdalar bu programda yer almaktadır.

Yüksek Protein Diyeti Nedir, Yararları Nelerdir? Diyet programlarının vazgeçilmezlerinden biri olan protein, bazı diyetlerde son derece önemlidir. Protein alımının yüksek olduğu diyet programlarında karbonhidrat tüketimi daha düşük orandadır. Protein diyeti, kan şekerini olumsuz etkileyen karbonhidratların alımını engeller. Bu diyet lisler belirli dönemlerde uygulanmaktadır.

Protein Diyetinin Yararları

Gün içerisinde ortalama 50 gram protein alınması gerekir. Protein diyeti bu konuda sizlere gereken desteği verebilir. Protein diyetinin yararlarını şu şekilde sıralayabiliriz.

Kan Şekeri Düzenlenir

Bu diyet programında rafine karbonhidratların tüketimi minimum seviyeye getirilir. Yüksek glisemik indeksli yiyecekler, kan şekerini hızlı bir şekilde yükseltebilir. Bu durum insülin seviyesinde daha fazla artış yaşanmasına neden olabilir. Yüksek proteinli diyetlerde basit karbonhidratlar bulunmamaktadır. Böylece kan şekeri düzensizliğinin de önüne geçilir.

Trigliserid Değerleri İyi Hale Gelir

Protein oranı yüksek diyetlerde basit karbonhidrat kaynaklar alınmaz. Bunun yerine kompleks karbonhidratlar alınır. Basit karbonhidratlar yağ oranını arttırır. Kompleks karbonhidratlar ise trigliserid değerlerini düşürür.

Kilo Kontrolü Sağlar

Basit karbonhidratlar, yüksek glisemik indekse sahiptir. Bu yüzden doyuruculuk oranı da düşüktür. İnsanların hızlı acıkmasına neden olur. Bu durum kilo alımını da tetiklemektedir. Yüksek glisemik indeksli yiyecekler içerisinde çok fazla besin öğesi bulundurmaz. Protein diyetinde tüketilecek yüksek protein içeriğine sahip yiyecekler tok tutmaya yardımcı olur. Yüksek proteinli yiyeceklerin sindirimi daha zordur. Bu nedenle yağ yakımında da artış görülür.

Protein Diyetini Kimler Yapamaz?

Protein diyetinden uzak durması gereken kişiler;

  • Kalp hastaları,
  • Çocuklar,
  • Hamileler ve emziren anneler,
  • Böbrek hastaları,
  • Diyabet hastaları,
  • Kronik sağlık problemleri bulunan kişilerin bu diyet programını uygulaması önerilmemektedir.

Diyetisyen gözetiminde yapılacak yüksek proteinli diyetten olumlu etkiler alabilirsiniz. Burada unutulmaması gereken konu protein diyetlerinin kısa süreli olmasıdır. Protein diyeti yaparken rafine şekerleri mutlaka kesmeniz gerekir. Diyet programını uygularken besin değeri yüksek tam tahıllı baklagiller, sebze ve meyveleri tüketmeniz gerekir. Protein diye sayesinde sizde hedeflediğiniz kilolara çok daha kolay şekilde ulaşabilirsiniz.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu