Güzellik

Uzun Saçların Bakımının Altın Kuralları

 

Uzun Saçların Bakımının Altın Kuralları

Uzun saçlar, sağlıksız ve bakımsız bırakıldığında son derece itici görünmektedir. Uzun saçların bakımı bu sebeple kısa saçlara göre daha önemlidir.
Kadınsı ve hoş bir hava veren uzun saçlar, genellikle daha çok beğenilmektedir. Uzun saçların bakımı nasıl olmalıdır?
Uzun saçlar beslenmelidir
Uzun saçlar, köklerinden beslenmeye daha çok ihtiyaç duyar. Ayrıca unutulmamalıdır ki uzun saçlar, yıpranıp kırılmaya daha meyillidir. Bu açıdan düşünüldüğünde uzun saçlarınızın sağlığı için sebze ve meyveleri, antioksidan açısından zengin olmaları nedeniyle beslenmenizde mutlaka bulundurmalısınız. Vücudun dışarıdan aldığı zararlı serbest radikaller cilt ve sağlığını tehdit eden en önemli faktörlerdir. Antioksidan açısından zengin beslenme, saç ve cilt sağlığınızı serbest radikallerden korur.
Saç bakım ürünlerini doğru seçin
Uzun saçların, saç tipine göre şampuan ve saç kremi ile diğer saç bakım ürünleri kullanması son derece önemlidir. Çünkü doğru olmayan saç bakım ürünleri, yıpranmaya yatkın olan uzun saçların sağlığını çabuk bozmaktadır. Uzun saçlarınızın bakımı için eczane ya da sağlık kurumlarında saç analizi yaptırarak, işe saç tipinize uygun ürünleri seçerek başlayın. Ayrıca uzun saçlar, çok sık ya da seyrek yıkanmamalı, banyoda ya da duşta çok sıcak suya maruz bırakılmamalıdır. Uzun saçların bakımında saçın haftada üç kez yıkanması normaldir ve yaz aylarında biraz daha esnek davranılabilir. Saç bakım ürünleri, saçların çok sık aralarla yıkandığı durumlarda saçlardaki koruyucu bakterileri yok edebileceğinden bu konuda dikkatli davranmak gerekir.
Saçlarınızı hırpalamadan kurutun
Uzun saçlar, fön ya da makine ile kurutmaya karşı çok hassastır. Uzun saçlar da saçın niteliği nedeniyle makine saçta daha faza tutulmakta dolayısıyla da uzun saç, kısa saça göre çok daha fazla saç kurutma makinesinin zararlarına maruz kalmaktadır. Banyo sonrası saçlar, yaz aylarında mümkün olduğunca havlu ile kurulanmalı, saç kurutma makinesi kullanılmamalı; saç kurutma makinesinin kullanıldığı durumlarda makine mümkün olduğunca uzaktan tutulmalı ve saçın öncelikle havlu ile nemi iyice alındıktan sonra  makineye geçilmelidir.

Doğal saç bakım ürünlerinden yardım alın
Zaman zaman evde doğal  olarak hazırlayacağınız saç bakım ürünleri saçlarınıza hayat verecektir. Saçlarınız için bir çorba kaşığı zeytinyağı, yarım çay bardağı badem yağı karışımına bir tutam tereotu atarak iki saat bekletin ve tereotunu aldıktan sonra bir tatlı kaşığı biberiye yağını da ekleyerek, karışımı saç köklerinize masaj yoluyla uygulayın. Maskeyi saçlarınızda bir saat bekletip, saç tipinize uygun bakım ürünleri ile maskeyi saçlarınızdan iyice temizleyin.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu