Yaşam

   İKİZ BEBEK BAKIMINDA YAPILAN YANLIŞLIKLAR

 İKİZ BEBEK BAKIMINDA YAPILAN YANLIŞLIKLAR

İkiz bebek bakımında yapılan yanlışlıklar iki farklı bebeğe bir bireymiş gibi davranmak  . Onlara tek bir birey gibi davranmak ve hissettirmek çok yanlıştır. İkiz bebeklerin aşırı benzerlikleri size aynılar düşüncesini uyandıra bilir ama onlar tek tek  birey olduğunu asla unutmamalıdır.
İkiz bebek bakımında yapılan yanlışlıklardan biri de onları aynı elbiseler giydirmek  aynı saç modelleri yaptırmaktır bu ilerde bebeklerin birbirine bağımlı olması ve ayrı yaşayamamasına neden olabilir. İkizlerin kıyafetlerini, ayakkabılarını, mama kaplarını ayrı ayrı renkte alın bu hem bebeğinizin kişilik gelişimine destek olur hem de siz için ayrılması kolay olur. İkizleri birbirlerini tanımakta güçlük geçer  bunun için karşı karşıya oturtun, beşiklerini yan yana koyun. Sizin sandığınız gibi hemen doğduktan sonra hemen birbirini tanıyamaz ve ilişki kuramaz buna yardımcı olmanız gerekiyor. İkizleri ayırmayın bazı hekimler anne-baba bebekler arasında paylaşım yaparak zaman geçirmeyi öneriyor ama bu  ikizlerde bebekler ayrımcılık hissini  uyandırır. İkizlere ayırım yapamayarak anne ve baba aynı ortamda zaman geçirin bu birlik ve beraberlik duygusu güçlendirerek kıskançlık duygusunu en aza indirin. Doğum günlerinde iki pasta yaptırın bu bebeklerin kişiliklerinde ben algısını güçlendirecektir.
İkiz bebek bakımında yapılan yanlışlıklardan bir diğeri ise ikizleri hep aynı ortamda tutarak kendine özel arkadaşlıklar kurmasına izin vermemektir. Bunun için aynı okullarda olsa bile ayrı sınıflar tercih edilmelidir. İkizleri asla birbirleriyle kıyaslamamalısınız bu kıskançlık duygusunu hat safhaya çıkararak kendini işe yaramaz hissetmesine neden olabilir unutmayın onlar tek bir birey ve farklı yetenekleri var. Bebeklerden biri matematik dehası olurken diğer biri sözel yönü ile dikkat çekebilir. Unutmayın ikizler birbirine benzese de onlar ayrı bireylerdir.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu