Eğitim & Kurs

Türkçe Dersinde Başarılı Olma Yolları

Türkçe dersinde başarılı olma yolları var mıdır; varsa nelerdir? Türkçe dersine çalışma süreci nasıl olmalıdır? Türkçe dersini sevmeyenler için neler yapılabilir? Türkçe dersine çalışma hakkında kısa bilgileri bu yazımızda bulabilirsiniz.

Türkçe dersinde başarılı olma yolları kişiden kişiye değişiklik gösteriyor. Çünkü her öğrencinin anlama yöntemi aynı olmayabilir. Fakat öğrencileri genel olarak anlama yöntemleri benzerdir.

Günümüzde Türkçe dersinde başarıyı artırmanın yolları olarak birkaç öneri olarak şunlar sunulabilir;

 • Diksiyona dikkat edilmesi
 • Konu ile ilgili anlatımda tek yöntem kullanılmaması
 • Öğrenci ile diyalog halinde konu anlatımın olması
 • Öğrencinin dikkatinin dağılması engellenmesi
 • Öğrenciye farklı kitap önerileri sunulması
 • Öğrencinin sürekli olarak konu testleri çözmesini sağlamak
 • Soru çözümlerinde detaylı anlatımlar ile konu tekrarının uygulanmasını sağlamak

Türkçe Dersine Hazırlık Süreci Nasıl Olması Gerekir?

Türkçe dersleri bazı öğrenciler için ağır gelmektedir. Bu durum genel olarak Türkçe dilinin karmaşık yapılı ve konuşulması ağır bir dil olmasından kaynaklıdır. Türkçe derslerinin çoğu zaman sürekli işlenmesine rağmen anlaşılmaması ya da başarısız olunmasına çok fazla şahit olunuyor. Günümüzde Türkçe dersine hazırlık süreci nasıl olması gerekir? Sorusu ise sıklıkla merak ediliyor. Türkçe dersine hazırlık süreci için birkaç genel öneri şunlardır;

 • Konuya ders öncesinden göz gezdirilmesi gerekiyor.
 • Öğrencinin konu özetini başka birisine anlatması; konunun anlaşılmasında önemli derecede etkilidir.
 • Geçmiş dönemlerde konu işlenmiş ise; konu hakkında genel soru çözülebilir.
 • Konu içeriğinin araştırılmasında fayda vardır.

Türkçe Dersi Nasıl Sevdirilir?

Günümüzde temel derslere öğrencilerin ilgisi zayıftır. Türkçe dersine olan ilgi de öğrenciler arasında zamanla azalmaktadır. Bu yüzden de Türkçe derslerinden dönemsel olarak öğrenci soğuyabiliyor. Peki öğrenciler için Türkçe dersi nasıl sevdirilir? Öncelikli olarak Türkçe dersini anlatan kişinin tutumu öğrencilerin dersi sevmesinde oldukça etkilidir. Bu yüzden de öğretmenlerin pozitif yaklaşımlı bir yapıya sahip olması gerekiyor.

Son zamanlarda öğrencilerin Türkçe dersindeki konulara karşı ilgisi anlamlaştırma sistemi artırılıyor. Çünkü öğrenciler için anlamlaştırma sistemi ile konular daha kalıcı oluyor. Öğrenci konu anladıkça; Türkçe dersini sevmeye başlar.

Türkçe dersini anlatan kişilerin diksiyonlarındaki düzgünlük ve konuşmalarındaki akıcılık öğrencileri Türkçe dersine ilgi duymasını sağlar. Konuyu anlatan bu şekilde farkında olmadan öğrenci Türkçe dersini sevmesini sağlar.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu