Moda

TOPUKLU AYAKABI GİYMENİN KURALLARI

Kadınların en sevdiği, vazgeçilmezi olan yüksek topuklu ayakkabılar, hemen hemen bütün kadınların dolabında yer alıyor. Topuklu ayakkabı giymenin kuralları size rahatlık sağlayacak.

5 cm Olan Topuklu Ayakkabılar

Sağlığınızı düşünürsek en ideal ayakkabı yaklaşık 5 cm yüksekliğinde olandır. Topuklu ayakkabıyı, yüksekliğinin yanı sıra en ideal yapan özelliği ön kısmının parmakların rahat edebileceği bir genişlikte olmasıdır. Bu tarz ayakkabılar spor ayakkabıları kadar rahat ve sağlıklıdır. 8 cm’den uzun olan topuklu ayakkabılar ve sivri uçlu bir ayakkabı ise uzun süre kullandığınızda bel, kalça, diz, ayak bileği, ayağın ön kısmında anormal yüklenmelere neden olur.

Kas Kısalmalarına Yol Açar

Anormal yüklenme olan yerlerde kas kısalmaları olur. Örnek verecek olursak; bel çukurluğu artınca belin arka kasları; kalçanın yükü arttığı için de kalçalı büken kaslar, en önemlisi ise bacak kasları kısalır. Bu kısalmalar, eklem hareketlerinin fizyolojik genişliğini azaltır. Eklem esnekliğinin azalması ise kireçlenmeye yol açacaktır. Özellikle bacak kaslarının kısalarak ayak bileği eklemine yük yapması ayak tabanında bulunan zarı kısaltır ve topuk ağrılarına yol açar.

Topuklu Ayakkabıyla Sağlıklı Ayaklar

Şık gözüken fakat ciddi sağlık sorunlarına da neden olan bu topuklu ayakkabılardan vazgeçemiyorsanız bilinçli bir ayakkabı seçimiyle ortaya çıkabilecek bazı sağlık problemlerini engelleyebilirsiniz.

  • Öne doğru eğimi daha hafif olan ve parmakları sıkıştırmayan modelleri seçin.
  • Kalın topuklu ayakkabılar almayı tercih edin çünkü kalın topuklu ayakkabılarda basılan alan daha geniştir ve daha iyi denge sağlanır.
  • Sol ve sağ ayağınızın numaraları birbirinden farklıysa büyük ayağın rahat ettiği numarayı tercih edin.
  • Topuklu ayakkabıyla çok fazla ayakta kalmamaya çalışın. Çünkü tüm gün ayakta durmanız hem iskelet yapınıza he de bacak kaslarınıza zarar verecektir.
Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu