Eğitim & Kurs

Showreel Nedir?

Bir oyuncunun portofolyosunu sunduğu kısa filmler showreel olarak adlandırılır. Oyuncunun yeteneklerinin en iyi şekilde kurgulandığı showreel hazırlama, oyuncunun yapımcılar ve yönetmen tarafından tercih edilmesini kolaylaştıran bir sunumdur.

Showreel Nasıl Olmalı?

Bir işi alabilmek için ihtiyacınız olan sunumların yer aldığı showreel nasıl olmalı biliyorsanız, başarılı netice almanız da kolay olacaktır. Öncelikle daha önceki işlerinizden kısa gösterimler, görseller ya da fragmanlar hazırlayarak iyi bir kurgu yaptırmanız gerekmektedir.

Ortalama 40 saniye sürecek en etkileyici 3 sahneyi kombinleyerek, farklı karakterlerin geçişlerini kurgulayabilirsiniz. 3 dakikadan uzun olmaması gereken showreeller, beden diliniz, sesiniz ve oyunculuk yeteceğinizin nasıl kullanıldığını anlatmanız için en önemli araçlardır.

Eğer daha önce bu konuda deneyimli değilseniz, deneyim sahibi olanlar tarafından çekilen showreelleri takip edebilirsiniz. Bu çalışmalar genelde her aktör ve aktris tarafından yapılır ve ne kadar ünlü olursa olsun showreel olmadan doğru bir karar vermek mümkün değildir.

Show Reel Hazırlanırken Nelere Dikkat Edilir?

Showreel hazırlarken nelere dikkat etmeli derseniz, bu konuda deneyiminiz olduğunda sadece iyi bir kurgu yeterlidir diyebiliriz. Yani önceki sinema, reklam ya da tiyatro deneyimlerinizden görüntüleriniz varsa hazırlık aşamasında  bu sahneleri seçerek, birleştirebilirsiniz. Bir nevi kendi reklamınızı yapacağınız bu çalışmanızda, başarılı sonuç almak istediğinizde acele etmeden karar verebileceğinizi bilmeniz gerekmektedir.

Sunumunuz ne kadar doğal ve etkileyiciyse o kadar başarılı sonuç alırsınız. Farklı karakterler canlandırırken tercih edeceğiniz sahneler arasında hafif ve etkin bir geçiş yaparak beğeni kazanan bir video hazırlamanız mümkün olacaktır. Tüm yeteneklerinizi 3 dakikalık bir reklam filmine sığdırmanız gerektiğini düşünün ve showreelinizi hazırlarken, kendinize en fazla güvendiğiniz rollerle bir sunum hazırlayın.

Sesinize göre farklı sinema filmleri ve reklamlarda da tercih edebilirsiniz. Bunun için dublaj yeteceğine güvenenler bu çalışmaları da ekleyebilir.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu