Sağlık

Vajinal Kuruluk Neden Meydana Gelir?

Vajinal kuruluk, vajinada olması gereken salgıda meydana gelen azalma ya da yok olma durumudur. Özellikle menopoz sonrası, kadınların yaşadığı sık sorunlardan biridir. Vajinada oluşan kuruluk nedeniyle, yanma, sızlama, çok sık idrara gitme, cinsel ilişki sırasından ağrı söz konusu olabilir. Vajinal kuruluğun en önemli sebebi, kadınlık hormonu olan östrojen hormonunda meydana gelen azalmadır. Bunun dışında hamilelikteki hormon değişiklikleri ve diyabet gibi sorunlarda vajinal kuruluğa sebep olabilir.

Vajinal kuruluk; cinsellik ilişki sırasında vajinal kuruluk ve normal zamanda vajinal kuruluk olmak üzere iki farklı çeşittedir.

Vajinal Kuruluk Neden Olur?

Vajinada olması gereken nemi sağlamak östrojen hormonunun etkisindedir. Bu yüzden vajinal kuruluğun en önemli ve en sık östrojen hormonunda meydana gelen azalmadır. Östrojen hormonun azalmasına etki eden durumlar;

  • Menopoz dönemi,
  • Doğum ve emzirme, prolaktin hormonunda meydana gelen yükselme,
  • Kanser nedeniyle kemoterapi ve radyasyon,
  • Yumurtalıkların cerrahi müdahale ile alınması,
  • Miyom tedavisinde kullanılan ilaçlardır.

Vajinal kuruluğa neden diğer etken ise, vajinal enfeksiyonlardır. Enfeksiyonlar vajinada nemliliği azaltabileceği gibi, tedavisi için kullanılan fitiller de vajinal kuruluğa neden olabilir.

Cinsel ilişki sırasında kadının yeterince uyarılmaması da, vajinal kuruluk nedenidir. İlişki sırasında oluşan haz, erkekte ereksiyonu sağlarken, kadında vajinal akıntı artar. Eğer ilişki sırasında kadın uyarılmadan, erkeklik organı girmeye çalışırsa, kadında vajinal kuruluk nedeniyle ağrı ve azı söz konusu olabilir. Bu da kadında cinsel açıdan isteksizliğe neden olur.

Vajinal Kuruluk Tedavisi

Vajinal kuruluk nedeniyle jinekologa başvuran kadın için, östrojen hormonu seviyesi ve enfeksiyon durumu kontrol edilmelidir. Östrojen hormonu yetersizliğinden kaynaklanan vajinal kuruluk için; vajinal kaygınlık artırıcı, östrojen içeren krem ya da fitiller kullanılmalıdır. Enfeksiyon söz konusu ise, antibiyotik tedavisi uygulanmalıdır. Neden bulanamadığı durumlarda ise, vajinal kayganlaştırıcı önerilmesi gerekir. Aynı zamanda kokulu sabun, antiseptik sular ve losyonlar vajina için kullanılmamalıdır. Kadınlara köpüklü küvette banyo ve vajinal duş alınmaması gerektiğine dair, vajinal kuruluk nedeni olan etkenlere karşı gerekli uyarılar yapılmalıdır.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu