Güzellik

Şampuansız akım: No poo

                                                                            ~Kimyasal şampuanlara karşı yeni akım: No poo

‘Şampuansız’ olarak çevrilebilecek no poo hareketi saçları şampuan kullanmadan daha doğal yöntemlerle temizleme anlamına geliyor. Bu hareketin ana çıkış noktası ise kimyasal şampuanların saçın doğal yağ dengesini bozarak saç derisine zarar vermesi. No poo hareketinin popüler olmasının bir diğer nedeni ise hayvanlar üzerinde deney yapan kozmetik şirketlerine tepki göstermek ve kimyasal atıklarla çevre kirliliğine neden olmamak.
Peki şampuan olmadan bu saçlar nasıl temizlenecek? Şampuan kullanmayı bırakmak isteyen pek çok kişinin aklında aynı soru var. Bu konuda ise iki alternatif var: doğal bitkisel sabunlar ve karbonat. Saç kremi olarak ise bitkisel yağlar ve elma sirkesi tercih ediliyor.
Zeytin yağı ve defne sabunları doğal sabunlar içerisinde en popüler olanları. İlk kullanımda saçlarda sertleşme yapsalar da, düzenli kullanım sonucu saçlar daha parlak ve yumuşak oluyor, kepek sorunu ise tamamen ortadan kalkıyor. Fakat ne yazık ki içine renk ve koku verici, ya da köpürmeyi arttırıcı kimyasallar koyulmadan doğal yollarla üretilmiş sabunlar bulmak oldukça güç. Bu yüzden no poo akımını benimsemiş pek çok insan karbonat kullanmayı tercih ediyor.
Karbonat kullanarak saçlar nasıl temizlenir? Karbonat kullanarak kendi şampuanınızı yapmanız oldukça basit. Yarım litrelik bir pet şişe ılık suyun içine atılacak 1-2 tatlı kaşığı karbonat ile kolayca bu karışımı hazırlayabilirsiniz. Daha sonra hazırlanan bu karışımı duşta saç diplerinize masaj yapıp uyguluyor, sonra da iyice duruluyorsunuz. Bu işlem saç diplerindeki doğal yağ dokusunu bozmadan saçların temizlenmesini sağlıyor. Karbonat saçları bir miktar sertleştiriyor fakat, son durulama suyunun içine katılmış bir parça elma sirkesi saçları pırıl pırıl ve yumuşacık yapıyor.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu