Eğitim & Kurs

Özel Eğitim Nedir, Özel Eğitimin Kazandırdıkları Nelerdir?

Özel Eğitim Nedir, Özel Eğitimin Kazandırdıkları Nelerdir? Özel eğitim denildiğinde hemen hemen herkesin aklına, özel okul ya da kolej kavramı gelmektedir. Ancak özel eğitim, özel okul ya da kolej kavramıyla eşdeğer bir şey değildir. Özel eğitim, hem fiziksel hem iletişimsel hem zihinsel hem duygusal hem de sosyal gelişimler içindeki özellikler sebebi ile normal birey gelişiminden farklılık göstermektedir.

Özel Eğitim Nedir, Özel Eğitimin Kazandırdıkları Nelerdir? Normal eğitim öğretim olarak adlandırılan örgün eğitimden faydalanmayan ya da kısmen faydalanan yahut ta faydalandığı halde, bazı destek programlar kullanarak ancak eğitim hayatını sürdüre bilen insanların kullanması için geliştirilmektedir. Özel eğitim bu amaçlarla ve özel bir şekilde yetiştirilmiş personelce ve bir ekip anlayışı içerisinde yürütülen ve sunulan özel yöntemlerdir. Kullanılan özel yöntemler de, özel araçlarla ve mekanlar ile geliştirilen özel programlar aracılığı ile verilen eğitime özel eğitim adı verilmektedir.

Özel Çocuğa Kişisel Program

Özel eğitim, her bir çocuğun bireysel ihtiyacı gözetilerek ve bu ihtiyacın kişiselleştirilmesi sağlanarak hazırlanan bir program demektir. Özel eğitim merkezi yahut ta özel eğitim kurumlarında uygulanan programlar, örgün eğitim sınıfları müfredatı gibi normal özellikte olmaması gerekmektedir. Bu konuda dikkat edilmesi gereken önemli husus, öğrencinin ilerleme katletmesi adına neye ihtiyaç duyduğu ve özel eğitim materyallerini kullanırken hangi kaynakların sağlanması gerektiğidir.

Özel eğitimin amaçlarından biri, eğitime ihtiyaç duyan kişinin, toplum içerisinde ve çevresiyle işbirliği içinde bir hayat sürebilmesidir. Aynı zamanda çevresi ile de gayet uyumlu ve de üretken olabilmesidir. Özel eğitime ihtiyacı olan kişilerin, toplumun içinde bağımsız bir şekilde hayatlarını sürdürebilecek ve en temel yaşam becerilerine sahip olabilmelerini sağlamaktır. Ayrıca bu kişilerin potansiyellerini, en üst dereceye çıkarmak ta, özel eğitimin amaçlarındandır.

Özel Eğitim Süreci

Özel eğitimde ekip çalışması da çok önemli bir konudur. Eğitime ihtiyacı bu kişilerin, kaliteli bir şekilde eğitimi alması, iyi bir ekiple mümkündür. Kaliteli eğitmenler de, çocuğun ihtiyaç duyduğu eğitimi, en ideal şekilde verebilmektedir. Özel eğitime ihtiyacı bulunan kişilerin de, nasıl bir süreçten geçecekleri, eğitmenin bilmesi gereken konulardandır. Anne babalar da bu konu hakkında gerekli donanıma sahip olmak zorundadır.

Özel eğitime ihtiyacı olan bir çocuk, eğitime ne derece erken alınırsa, o derecede başarısı artmaktadır. Anne babalar, çocuğun yaşıtlarına göre daha geç ya da farklı öğrendiğini gördükleri andan itibaren, hemen bir uzmana müracaat etmeleri gerekmektedir. Teşhis ve tetkiklerin yapılarak özel eğitim sürecinin bir an önce başlatılması, hem ebeveynler hem de çocuk için çok önemlidir.

 

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu