Teknoloji

2030 Senesinin Trendi Hibrit Alışveriş Merkezleri!

2030 Senesinin Trendi Hibrit Alışveriş Merkezleri! Gelişen teknolojisi sayesinde bir yanda artırılmış gerçeklik öbür yanda su geçirmez sanal gerçeklik özellikli gözlükler, yakın gelecekteki şekillenen tüketici ürün yelpazesinde yer alacağı konuşulmaktadır.

2030 Senesinin Trendi Hibrit Alışveriş Merkezleri! Dünya genelinde yapılan ve elli yedi milyon insanın hem beklentilerini hem de tahminlerini temsil eden Ericsson ConsumerLab tarafından bir araştırma raporu yayımlandı. Raporda, 2030 senesine kadar insanın gündelik yaşamının bir parçası haline gelmesi beklenen teknolojiler ortaya konmaktadır.

Dijital Teknoloji ile Zenginleşen Alışveriş Kültürü

Çalışmaya katılan insanlardan, fiziksel olarak tüketici deneyimlerini, dijital teknolojiler ile zenginleştirilmesi sonucu ortaya çıkan on beş hibrit alışveriş merkezini değerlendirmeleri istenmektedir. Katılımcılardan her beş kişiden dördü, gösterilen on beş kavramdan neredeyse tamamının, 2030 senesine kadar bir şekilde gerçekleştirileceğine inandıklarını aktarmaktadır.

Zira hem VR adındaki Sanal Gerçeklik hem AR adı verilen Artırılmış Gerçeklik hem de programlanabilir malzemeler gibi teknolojik ürünler, bu türden yapı ile portal gibi kullanım olanaklarını da imkan dahilinde göstermektedir. Ayrıca raporda, ön plana çıkması beklenen hibrit alış veriş merkezi tüketici eğilimleri de açıklanmaktadır.

Hepsi Şimdi Arena

Bu alışveriş merkezinde, bir yanda aktör olunabilirken diğer yanda da izleyici konumunda bulunabilmektedir. 3 boyutlu bir deneyim sunan platform teknolojisi, sanatçılara sanki canlı imiş gibi dijital olarak performans gösterme olanağı tanımaktadır. Etkinlik salonu gibi hayal edilmektedir.

Üç Boyutlu Güzellik Salonu

Günümüzdeki insanlar bıçak altında yatmaktan kaçınmaktadır. Bu surette güzellik seçeneği daha cazip gelmektedir. Araştırmaya katılan her on kişiden yedisi, alışveriş merkezleri içindeki dijital gelişmelerde, hacimsel modelleme teknolojisi bulunan güzellik salonlarını da görmek istemektedir.

Üç Boyutlu Terzi

Hem kullanıcısına hem de avatara özel ve hızlı moda üreten üç boyutlu terzi de, geleceği şekillendiren hibrit alış veriş merkezlerinde görülmek istenmektedir. Geleceğin hibrit alışveriş merkezlerinde yer alan terzilerin, gerektiğinde su dahi geçirmeyen ve ayrıca ihtiyaca göre nefes alabilecek kumaşları kullanılacağı görüşünde de birleşilmektedir.

Anyverse Havuzu

Kampanyaya katılan katılımcıların birçoğu ise, imkansız olan dünyaların keşfini hayal etmektedir. Sıfır yerçekimi içinde bir uzay deneyimi yaşamak isteyen katılımcılar, sanal gerçeklik başlıkları ile kullanılacak havuzların da olacağına inanmaktadır.

 

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu