Sağlık

Kolajen Üretimini Artıran Sağlıklı Yiyecekler

Kolajen Üretimini Artıran Sağlıklı Yiyecekler Hangileridir? Kolajen, insan vücudunda yüzde yetmiş oranında bulunmaktadır. İnsan metabolizması için de oldukça önemli bir bileşendir.

Kolajen Üretimini Artıran Sağlıklı Yiyecekler Hangileridir? Kolajen aynı zamanda hücreler arasındaki bağları da bir arada tutmaktadır. Sahip olduğu bileşenlerin zaman içerisinde azalmasına bağlı olarak da, yaşlanma belirtileri görülmektedir. Sonunda, çeşitli rahatsızlıklar ortaya çıkmaktadır. Hem kemiklerin güçlenmesinde hem saçların canlılığını korumasında hem de vücudun sağlıklı bir yapıya kavuşmasında kolajen üretimini ön planda bulunmaktadır.

Yaşa bağlı olarak da vücutta azalan kolejinin dengelenmesi amacıyla metabolizmada Kolajen üretiminin desteklenmesi amacıyla özel besinlerin tüketilmesi gerekmektedir. Vücuttaki kolajen dengesini sağlayan ve üretimi arttıran ne kadar fazla besin tüketilirse, metabolizmadaki kolajen miktarı da o kadar artacaktır. Kolajen üretimini destekleyen gıdaların alınması sayesinde vücut kendine daha iyi bakabilecektir.

Kolajen Üreten Kemikli Et

Kemikli etler, kolajen maddesinin en yoğun ve en fazla miktarda bulunduğu besinlerin başında gelmektedir. Metabolizmanın kolajen üretiminde fayda sağlayan bileşenlerden olan kemik iliği, özellikle kemikli etlerin kemiklerinin içerisinde bulunmaktadır. Bundan dolayı kemik suyu, hem yemeklerde çorba şeklinde hem de pilav gibi farklı besinlerin bileşenlerine eklenerek tüketile bilmektedir.

Kemikler içerisinde bulunan Kolajen miktarı yoğun olduğundan ötürü, vegan olmayan insanlar tarafından da tercih edilebilmektedir. Hem tavuk hem de sığır eti gibi besinler, vücut metabolizması için çok gerekli olan aminoasitleri içeriğinde barındırdıklarından dolayı, kolajen maddesinin oluşumunda da oldukça etki göstermektedir.

Narenciye Grubunun Sağlığa Etkisi

Vücut metabolizmasında bulunan proteinler, kolajene dönüştürülebilmektedir. Bu esnada vücut metabolizmasının en fazla ihtiyaç duyduğu bu bileşen ise C vitaminidir. Başta mandalina olmak üzere, Portakal ve limon gibi besinlerin tüketilmesi, kolajen miktarının artışında etkili olmaktadır. Aynı zamanda, vücutta bulunan antioksidanların atılmasına da katkı sağlamaktadır.

Orta boy bir portakalın içerisinde, yaklaşık yetmiş miligram oranında C vitamini bulunmaktadır. İnsan metabolizmasının ise, günlük yaklaşık olarak yetmiş beş ila seksen miligram oranında C vitaminine ihtiyacı vardır. Günlük temel tabanda C vitamini almaya katkı sağlayan turunçgiller ise, kolajen miktarını arttıran yiyeceklerin içerisinde de birinci sırada yer almaktadır.

İçeriğinde bulunan omega 3 ve kolajen sayesinde balık, metabolizmayı büyük oranda beslemektedir. Bir yanda cilt yapısının güçlenmesine katkı sağlayan balık, diğer yandan da kolajen açısından zengin olmasından dolayı öne çıkmaktadır. Balığın hem gerisinde hem kemiklerinde hem de etli kısımlarında, kolajen maddesi bulunmaktadır.

 

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu