Sağlık

Meme Kanseri Teşhisi İçin Pratik Yöntemler Nelerdir?

Meme Kanseri Teşhisi İçin Pratik Yöntemler Nelerdir? Kanser türlerinden biri olan meme kanseri özellikle kadın sağlığını tehdit eden hastalıklardan biridir. Bizde yazımızda meme kanserinin teşhisi için pratik yöntemleri ele alacağız.

Meme Kanseri Teşhisi İçin Pratik Yöntemler ile tedavi süreci erken başlatılabilir. Bu yüzden kadınların bu konuda bilgi sahibi olması yararına olacaktır. Meme kanserinin yavaş seyirli bir hastalık olması fark edilmesinde gecikmeler yaşanmasına neden olur. Vücudun verdiği birtakım işaretlerle bunlar bilinebilir. O zaman bizde yazımızda meme kanserinin teşhisi için pratik yöntemler neler bunu ele alacağız. Fakat bundan önce kısaca meme kanserinden bahsedelim.

Meme Kanseri

Meme kanseri memenin dokusunda bulunan hücrelerden bir kısmının değişime uğrayıp çoğalmasıyla oluşan bir hastalıktır. Erken tanı ve teşhisle tedavisi olan bir kanser türüdür. Bu yüzden kanserli memenin belirtilerini bilmek fayda sağlar. Yazımızın devamında meme kanserinin belirtileri neler bunları ele alalım.

Meme Kanserinin Belirtileri

Meme kanserinin erken teşhisinde kanserli memenin dış görünüşü hakkında bilgi sahibi olmak bir fikir verecektir. O zaman bunları sıralayalım.

  • Meme kanseri yavaş seyirli bir hastalıktır. Bu yüzden her kadın meme kontrolü yapmalıdır.
  • Genelde memede kitle şeklinde ele gelen sertlikler olabilir. Bu durum ihmal edilmemelidir.
  • Memenin görünümünde asimetrik bozukluklar ve çekilme olabilir.
  • Meme ucundan kanlı yada sıvı şeklinde akıntılar olabilir.
  • Koltuk altında meydana gelen şişlikler hafife alınmamalıdır. Meme kanseri buralarda da görülebilir.
  • Memenin görünümünde portakal kabuğu görüntüsü olabilir.
  • Meme ucunun renginde değişimin yanında içe çöküklük ve gerilmeler görülebilir.

Tüm bunlara bakılarak meme kanserinin teşhisinde erken adımlar atılabilir. Her kadının bu konuya gereken önem vermesi gerekir. Zira meme kanseri olma durumu erken yaşlara düştü. Genetik faktörlerin yanı sıra 30 yaşından sonra anne olmak yada hiç anne olmamak, doğum kontrol hapları kullanmak, menopoz döneminde hormon tedavisi almak gibi etkenler meme kanseri riskini daha da artıran faktörlerdir. Bu yüzden her kadının memede kitle tespiti için kendisinin düzenli olarak kontrol yapması faydalı olacaktır. Belli bir yaşın üzerinde bulunanların ise taramalara girmesi gerekir.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu