Güzellik

Makyaj Fırçaları Nasıl Temizlenir?

Makyaj fırçaları makyaj yaparken en önemli ekipmanlardan bir tanesidir. Pek çok kişi makyaj fırçalarını temizleme konusunda tembel davranmaktadır. Ancak fırça temizliği cilt sağlığı konusunda son derece önemlidir. Makyaj fırçaları hassas olmasından dolayı temizliğine özen gösterilmesi gerekir. Bu yazımızda makyaj fırçası temizliği konusunda sizinle bazı bilgiler paylaşacağız.

Makyaj Fırçaları Nasıl TemizlenirFırça Yıkama

Sağlıklı bir cilt için mutlaka makyaj fırçalarının düzenli şekilde temizlenmesi gerekmektedir. Makyaj fırçaları nasıl temizlenir? Sorusunun cevabını burada bulabilirsiniz. Makyaj fırçalarınızın temizlik suyu içerisinde ekleyeceğiniz zeytinyağı, fırçanın kıl kısmının kurumasını engellemektedir. Makyaj fırçalarını temizleme konusunda dilerseniz makyaj fırçası temizleyicisini de kullanabilirsiniz. Bu tür temizleyicileri elinizin altında bulundurmak işinizi kolay hale getirmektedir. Fırça temizleyicileri farklı formlarda yer almaktadır. Ayrıca bu temizleyiciler makyaj fırçalarınızın daha kısa sürede kurumasına yardımcı olacaktır.

Fırçalar Nasıl Temizlenir?

Fırçalarınızı temizlemek için kap içerisine su, sabun ve zeytinyağı karışımı kullanabilirsiniz. Tercihinize göre sabun yerine şampuan kullanabilirsiniz. Bu karışımı hazırladıktan sonra şu işlemleri uygulamanız gerekir.

  • Fırçanızın metal bölümünü suya değdirmeden uç kısımlarını su içerisinde koyun ve kabın içerisinde bir güzel karıştırmaya başlayın,
  • Fırçanın üst bölümünde bulunan kalıntıları temizleyerek fırça uçlarının köpürmesini sağlayın,
  • Köpürmüş duruma gelen fırçanın kirlerini çıkarmaya başlayın,
  • Bu işlemi uyguladıktan sonra ise fırçanın üzerinde yer alan köpükleri ve kirleri ılık suyun altında akıtmaya başlayın,
  • Zeytinyağı fırça üzerinden kolayca çıkmayabilir, bu nedenle az miktarda anti bakteriyel sabun dökerek fırçanızı temizleyebilirsiniz. Bu işlemi yaptıktan sonra ılık suyla durulamanız gerekir.
  • Fırçanızın kirden ve köpükten tam anlamıyla arındırdıktan sonra fırçanızın fazla suyunu kağıt havlu yardımıyla alabilirsiniz.
  • Daha sonra ise temizlemiş olduğunuz makyaj fırçalarınızı kağıt havlu üzerine koyarak kurumaya bırakabilirsiniz.

Bu yöntemleri uygulayarak makyaj fırçalarını temizleyebilirsiniz.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu