Diyet

Glisemik İndeks Diyeti Nedir, Nasıl Yapılır?

Glisemik İndeks Diyeti Nedir, Nasıl Yapılır, Faydaları Nelerdir? Glisemik indeks diyeti vücuda alınmış olan karbonhidratların vücutta kan şekerine dönüşmesi ile oluşan sayısal değerdir. Indeks değeri 1000-1100 arasında değişiklik göstermektedir. Glisemik indeks değeri yükseldikçe kan şekeri artışı da yükselmektedir. Düşük oranda Karbonhidratlı besinleri tüketerek Glisemik indeks değerinde denge sağlamak mümkündür. İşte Glisemik İndeks Diyeti hakkında merak edilen tüm detaylar..

Glisemik İndeks Diyeti Nedir, Nasıl Yapılır, Faydaları Nelerdir? Glisemik indeks değeri kan şekeri yükselmemesi için uygulanan bir diyet programıdır. Kan şekeri dengede duracağı içinde kilo kaybı yaşanacaktır. Glisemik indeks diyeti genel olarak diyabet hastaları için geliştirilmiştir. Kan şekerini belirli bir düzeyde tutarak sindirim sisteminin de korunması amaçlanmaktadır.

Glisemik indeks diyetinde kan şekerinin anı yükselmesi ve bu yükselme sonrasında ani düşüş olmasının da önüne geçmeyi amaçlar. Diğer diye türlerinde olduğu gibi glisemik indeks diyetinde de su tüketiminin oldukça özen göstermelisiniz bol su tüketimi yağ yakımını kolaylaştırıp tokluk hissi vereceği için diyet programının sağlıklı bir şekilde ilerlemesi açısından oldukça önemlidir. Sizlerde glisemik indeks diyetini doğru ve istikrarlı bir şekilde uygulayarak fazla kilolarınızdan kurtulabilirsiniz. Unutmayın ki diyetlerde önemli olan istikrardır. Diyet programınızı uygularken istikrarlı ve emin adımlarla hedefe yaklaşmalısınız.

Glisemik İndeks Diyeti Nasıl Yapılır?

Glisemik indeksi düşük olan besinlerle bir beslenme planı oluşturulmaktadır. Glisemik indeks diyeti ile kişinin kan şekerinin belirli bir seviyede tutulması sağlanmaktadır.

  • 0.55 arasında olan Glisemik gıdalar; mercimek, nohut, baklagiller, kepekli kahvaltılıklar, yeşil yapraklı sebzeler, meyve ve çiğ havuçtur.
  • 56-69 arasında olan Glisemik gıdalar; Mısır, yulaflı kahvaltılık gevrekler, ananas, yulaf ekmeği, muz, çavdar ekmeği, gibi gıdalardır.
  • 70-100 arasında olan Glisemik indeksli gıdalar; Beyaz pirinç, mısır gevreği, patates, beyaz ekmek, meyve suyu, unlu mamüller, şeker oranı yüksek miktarda olan karbonhidratlı yiyeceklerdir.

Glisemik İndeks Diyetinin Özellikleri Nelerdir?

  • Kilo verme ve sağlıklı bir vücut oluşturabilmek için Glisemik indeks diyetini uygulayabilirsiniz.
  • Kanda şeker düzeyini dengede tutmaya yardımcı olmaktadır.
  • Sağlıklı yemeklere yönelimi artırmaktadır.
  • Glisemik indeks diyeti ile egzersiz yapılması da aynı zamanda ideal kiloyu koruyarak geleceğe yönelik destekte bulunur.
Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu