Yaşam

  İKİZ BEBEKLERİN UYKU DÜZENİ

 

  İKİZ BEBEKLERİN UYKU DÜZENİ
İKİZ BEBEKLERİN UYKU DÜZENİ

İkiz bebeklerinin uyku düzeni annelerin en çok zorlandığı bir konudur. Acaba ikiz bebekleri aynı anda mı uymalıyım birinin uyku varken diğerin yoksa. İkisini birden nasıl uyutabilirim, uyku düzenini ben mi yapmalıyım yardım mı almalıyım gibi bir sürü sorulara neden olabilir ikiz bebekler. İkiz bebeklerin çoğu prematüre doğar ve uykuya çok ihtiyacı olur.
İkiz bebeklerin uyku düzeni ilk haftalar bozulabilir, biri uyanıkken biri uyuyor olabilir bu sizin korkutmasın. Sürekli birlikte uyumasını sağlayın bu zor olabilir ama başarabildiğinizde mükemmel bir sonuçtur. Bebeklerin aynı anda besleyin, aynı anda oynattın ve uykudan önce ılık bir banyo yaptırın. Bebekler her şeyi aynı anda yaptığı için aynı ayda da uyuması gerektiğini düşünerek uykuya dalacaktır. İkizleri 4 aya kadar aynı yatakta uyutabilirsiniz. İkizlerin eğer biri uyanırsa diğerinde uyandırın, bu fikir size çok canice gelebilir ama gece daha uzun uyumalarını sağlar. Bebeklerin uyku saatlerini ayarlayın ve o zamana kadar uyumasına izin vermeyin. İkizleri uyutmadan önce  ninni dinletin, masal kitapları okuyun bu bebeklerinizin sakinleşmesini sağlayacaktır.
İkiz bebeklerin uyku düzenini nasıl ve ne zaman kurmalısınız. Doğumdan sonra 3. haftadan itibaren uyku düzenini kurabilirsiniz ne kadar erken kurarsanız o kadar rahat edersiniz. Uykudan önce hazırlıklar yapın, ılık bir banyo yaptırın ışıkları söndürün ve kitap okumaya başlayın. Bunları  her gün yaparsanız bebekler bu rutine ayak uydurun ve uyku saatinin geldiğini uymasını gerektiğini düşünün. Eğer bebeklerden biri bu düzene ayak uydurup uyuyor, diğeri ise  ısrarlar uyumuyorsa ayrı ayrı odalarda uyutmaya çalışabilirsiniz. Çünkü bir bebek uykuya hazır değilse huysuzlanır ve diğer bebeğinde uykusunu kaçırır.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu