Gebelik

İKİZ BEBEKLERİN ÜÇÜNCÜ AY BAKIMLARI NASILDIR?

İKİZ BEBEKLERİN ÜÇÜNCÜ AY BAKIMLARI

            İkiz bebeklerin üçüncü ayı kış ayına denk geldiyse bebekleri dışarı çıkarırken mutlaka başlık takılmalı ve en az iki kat pamuklu elbise giydirilmelidir. Fakat hava soğuk diye ikiz bebekleri gereğinden fazla giydirerek terlemesine müsaade etmeyin. Ayrıca doktorunuzun bilgisi dışında üçüncü ayda kesinlikle ikizleri kundaklamayın. Çünkü ikiz bebekler, üçüncü ayda kollarını ve bacaklarını rahat hareket ettirirse hem kasların güçlenmesi hem de kemiklerin düzgün gelişmesi için çok önemlidir.

İKİZ BEBEKLERİN ÜÇÜNCÜ AY BAKIMLARI

 

İkiz bebeklerin altı üçüncü ayda sadece altını değiştirmek için açılmamalı, altına etmemişse bile ara sıra açılarak altının havalandırılması sağlanmalıdır. Ayrıca ikiz bebeklerin üçüncü ayda altını temizlerken birinci ve ikinci aylarda kullanılan özel temizleyici sıvılar yerine su kullanılmalı, mendilleri geçen iki aydaki gibi mutlaka alkolsüz olmalı ve alt bezleri pişik yapacak derecede kalitesiz olmamalıdır.

 

 

İKİZ BEBEKLERİN ÜÇÜNCÜ AY BAKIMLARI

 

 İkiz bebekler için üçüncü ayda oda sıcaklığı 18 ile 22 derece arasında olmalıdır. Bu oda sıcaklığı bebeklerin hem daha rahat hareket etmelerini hem de uyudukları zaman keyifli bir uyku çekmelerini sağlar. İkiz bebekler, üçüncü ayında uyuduğu zaman oda kesinlikle loş ışıkta olmalı, gece ve gündüz arasındaki farkı anlamasını sağlamak için gündüz daha az, gece ise daha fazla uyuması sağlanmalıdır.

İKİZ BEBEKLERİN ÜÇÜNCÜ AY BAKIMLARI

 

İkiz bebekler, üçüncü ayda da gaz sorunu yaşayabilir. Bu dönemde şekerli su içirilmesi, emziklerin tatlılara batırılarak verilmesi, aynı pozisyonda uzun saatlerce uyuması, fazla su tüketimi ve annenin gaz yapabilecek yiyecekler tüketmesi gaz sorunlarının başlıca nedenleridir.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu