Gebelik

İKİZ BEBEKLERİN İKİNCİ AY BAKIMI NASIL OLMALIDIR?

İKİZ BEBEKLERİN İKİNCİ AY BAKIMI

 İkiz bebekler için ikinci ay bakımında dikkat edilecek en önemli husus bebeklerin vücut ısısının korunmasıdır. Bu konuda anne ve babaları, özellikle büyükanne ve büyükbabalar yanlış yönlendirebilir. Fakat büyükanne ve büyükbabaların bu tip konulardaki tavsiyelerine fazla aldırış etmemek gerekir. Çünkü bebeklerin iç ısısı dengede olduğu sürece üşürler korkusuyla üst üstte giydirmemek gerekir.

 

 

 

İKİZ BEBEKLERİN İKİNCİ AY BAKIMI

 

İkiz bebekler,iç ısısı dengede iken fazla giydirilirse, bu durum bebeklerin vücut ısı düzenini bozacaktır. Bebeklerin iç ısısının derecesini anne kendi vücut sıcaklığını tespit ederek anlayabilir. İkiz bebeklerin iç ısısının tespiti kesinlikle elleri ve ayakları kontrol edilerek yapılmamalıdır. Çünkü ikiz bebeklerin elleri ve ayakları, dolaşım sistemlerinin tam olgunlaşmamasından dolayı soğuk olur. İkiz bebekler, üşüdükleri zaman koro halinde ağlayarak bunu size söylerler.

 

 

İKİZ BEBEKLERİN İKİNCİ AY BAKIMI

 

 

İkiz bebeklerinizi dışarı soğuk değilse, nezle gibi salgın hastalıklar yoksa ikinci ayında dışarı çıkıp gezdirmenizde herhangi bir sakınca yoktur. Dışarı çıkarken havanın ani değişme olasılığına karşı yanınıza kıyafet almayı unutmayın.

 

 

 

İKİZ BEBEKLERİN İKİNCİ AY BAKIMI

 

İkiz bebeklerin ikinci ay kulak bakımında kulakların dış tarafı eller yıkandıktan sonra yıkama bezi ile temizlenir. Kulak temizleme çubuğu gibi aletler kesinlikle kulak temizliğinde kullanılmamalıdır. İkiz bebeklerin kulaklarında aşırı kir oluşuyorsa, kulaklarda iltihaplanma riski olabilir.

İkiz bebekler, her ağladığında emzikle geçiştirme yapılmamalıdır. Çünkü ikizlerin herhangi bir rahatsızlığı ya da ihtiyacı olabilir. Unutmayın ki ikiz bebekler de her bebek gibi ikinci ayında her durumunu ağlayarak dile getirir.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu