Gebelik

Hamilelikte Yaşanabilecek Hastalıklar ve Risk Faktörleri: Hamilelikte Tiroid Hastalığı

tiroid hastalığı

Hamilelikte yaşanabilecek hastalıklar ve risk faktörleriarasında, hem anne adayı hem de bebek için ciddi risk oluşturanlardan birisi de, hamilelikte tiroid hastalığı olarak bilinir. Tiroid bezi boyunda kelebek şeklinde küçük ve yaklaşık 25g’lık bir hormon salgı bezidir. Salgıladığı hormonlar ise büyüme ve gelişmeden sorumludur. Tiroid bezinin çalışmasından hipofiz bezi denen, beyindeki başka bir hormonal salgı bezi sorumludur. Tiroid bezinin gereğinden az ya da fazla çalışması obezite, unutkanlık ve sinirlilik gibi bazı durumların oluşmasına sebep olur.

Tiroid ve Gebelik

Tiroid ve Gebelik

 

Tiroid bezinin az çalışması sonucu ortaya çıkan hastalık, gebe kalınmasını zorlaştırıcı etkenlerdendir. Buna rağmen gebe kalınmış ise anne adayının düşük yapma riski yüksektir. Düzenli ve ciddi tedaviler ile tiroid bezi hastalıkları normale dönebilmektedir. Bu durumda ertelenmiş gebelik planlaması, uygulamaya geçirilebilir. Ayrıca sağlıklı bir gebelik için, bilinmeyen tiroid hastalığını ortaya çıkarmak oldukça kolaydır. THS adı verilen hormon testleri ile tiroid bezinin çalışması ve gerekiyorsa tedavi edilmesi söz konusu olabilmektedir. Hamilelikte tiroid hastalığı olarak sıklıkla rastlanılan durum, yetersiz hormon salgılanmasıdır. Fazla hormon salgılanması durumu ise çok nadir görülür ve iştah artışı, aşırı sinirlilik halleri en önemli belirtilerindendir. Gebelikle birlikte ortaya çıkan benzer durumlar bu hastalık ile birleştiğinde ciddi sıkıntılar oluşturabilir. En çok sabah hastalığı olarak bilinen bulantı ve kusmalarda artış görülebilir.

THS ve Tüp Bebek

THS ve Tüp Bebek

Tüp bebek zaten ciddi tedavi şartları ile yapılabilmektedir. Hormonal testlerde THS seviyesindeki ciddi artış ve azlık, tüp bebek işlemleri öncesinde dikkatlice kontrol altına alınmalıdır. Hamilelikte tiroid hastalığı ile mücadele eden anne adaylarının, uygulanan tedaviler ile sağlıklı gebelik geçirmeleri söz konusu olmaktadır.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu