Yaşam

İKİZ BEBEKLERİN BESLENMESİ

İKİZ BEBEKLERİN BESLENMESİ

İki bebeklerin beslenmesi annelerin korkulu rüyasıdır acaba sütüm yetiyor mu biri çok emdi diğeri az emdi  aç mı kaldı diye bir sürü sorun yaşıyorlar.  ilk 0-6 aylık dönemde bebeklerinizi anne sütüyle beslenmesi gerekir eğer sütünüz yeterliyse  bebeklerinize su dahi vermeyin. Çünkü yeni doğan bebeklerin yabancı maddelere karşı mide mekanizması  gelişmemiştir. Mide yeterli asit salgılayamaz ve yiyecekleri sindiremez bu yüzde sadece anne sütü vermeniz  en iyisidir. Eğer sütünüz yetmiyorsa doktorun tavsiyesi üzerine anne sütüne eş değer ürünler kullanabilirsiniz.
İkiz bebekleri beslenmesi  sizi sıkıntıya sokabilir ama birkaç gözlemden sonra fikir edine bilirsiniz. Bebekler her ağladığında emzirmek değil de memenizin sütü boşalana kadar emzirerek öğünleri uzatabilirsiniz. Bir memenizi bir bebeğe diğer bebeğinize diğer memenizi vererek hem ağlamasını önle hem de zamandan tasarruf etmenizi sağlar. Sütünüz yettiğini bebeklerin kilo artışından anlaya bilirsiniz. Bebekler ilk doğduğunun da kilo kayıt eder ve 15 gün içerisinde doğum kilosuna geri döner buda bebeğinizin iyi beslendiğini gösterir. Ayraca bebekler günde 5-6  çiş yapıyor, günde iki kez de kaka yapıyorsa bu sütünüzün yettiğini gösterir. Bebekleri günde 5-6 kez emzirmek yeterlidir, eğer mama takviyesi gerekiyorsa bir öğün anne sütü bir öğün mama vererek besinleri dengeleyebilirsiniz.
İkiz bebeklerin beslenmesi  için annenin rahat ve enerjik olması gerekir. Bebeğinizi emzirirken rahat bir yere oturun eğer siz rahat etmezseniz bebeğinizde rahat etmez. Önerilerden biri emzirme koltuğudur anne sırtın yaslar ve bebeğini emzirir, emzirme sırasın ortam temiz ve hijyenik olması lazımdır. Emzirme sürecinde bebekle annenin bağlarının kuvvetlenmesi demektir, emzirirken stresli ve yorgun olursanız bebeğinizde siziz gibi hissederek mutsuz ve kaygılı olur.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu