Gebelik

İKİZ BEBEKLERİN BEŞİNCİ AY GELİŞİMİNDE NELER GÖZLENİR?

İKİZ BEBEKLERİN BEŞİNCİ AY GELİŞİMİ

 

İkiz bebekler beşinci ay içerisinde artık dik pozisyonda oturabilir ve otururken kafasını da düz tutabilir. İkiz bebekler, karnının üstünde yatar pozisyonda bırakıldığı zaman kollarını kendisine destek yaparak göğüs kısmını yerden kaldırabilir. İkiz bebeklerde beşinci ay içerisinde en dikkat edilmesi gereken husus yuvarlanmasıdır. Bu ay içerisinde bir baştan bir başa yuvarlanma kabiliyeti kazanacağından divan gibi yüksek yerlerde kesinlikle tek başlarına bırakılmaması gerekiyor.

 

 

 

İKİZ BEBEKLERİN BEŞİNCİ AY GELİŞİMİ
İKİZ BEBEKLERİN BEŞİNCİ AY GELİŞİMİ

 

 

 

 

 

 

 

Bu ay içerisinde nesneler ikiz bebeklerin iyice dikkatini çekmeye başlar. İkiz bebekleriniz beşinci ay içerisinde neşeli kahkahaları ile evinizin neşesi olmaya aday olduklarını sizlere göstermeye başlar. Beşinci ay içerisinde dikkat edilmesi gereken bir diğer önemli husus ise ikizlerin yutabilecekleri derecede küçük nesneleri onların yakınlarında bulundurmamaktır. Çünkü bu ay içerisinde nesnelere uzanma kabiliyetleri gelişmeye başlar. Elinizde bulunan çıngırak türü bir oyuncağı ikizlere uzattığınız zaman hemen elinizden kaparlarsa sakın şaşa kalmayın.

İKİZ BEBEKLERİN BEŞİNCİ AY GELİŞİMİ

Beşinci ay içerisinde yürüme kabiliyetini geliştirmeye yönelik olarak bacaklarının üstüne ağırlık vermeye başlar. İkizleriniz bu ay içerisinde etrafından gelen sesleri algılayabilir ve bir takım tepkiler verebilir. Bu ay içerisinde ikizler hiç kimsenin yardımına ihtiyaç duymadan oturma pozisyonuna geçebilir. İkizleriniz bu ay içerisinde aguu gibi bir takım sesler çıkartarak konuşma antrenmanları yapabilir. İkizler bu ay içerisinde başlarını gövdeleri ile aynı pozisyonda tutabilirler. Bu ay içerisinde diğer aylarda olduğu gibi ikizlerinize vakit ayırmayı unutmayın.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu