Gebelik

  İKİZ BEBEKLERDE ERKEN DOĞUM(PREMATÜRE)

ikiz-çoğul-bebek-ikizanneleri-iki-aylık-ikizler-660x330
  İKİZ BEBEKLERDE ERKEN DOĞUM(PREMATÜRE)

İkiz bebeklerde erken doğum (prematüre)  36. Haftayı tamamlamadan önce doğumun gerçekleşmesidir. Zamanın önce doğan bebekler olgunlaşma süresini tamamlayamaz ve sağlık sorunlarıyla doğar. İkiz bebek beklerken annelerin çok dikkatli olmalıdır demir eksikliği olan annelerin mutlaka demir takviyesi yapılmalıdır. Ayrıca gebeliğin son haftalarında doktor takibinin ikiye çıkması gerekiyor çünkü ikiz gebelikte genellikle yüksek tansiyon, anemi, diyabet gibi hastalıklar görülür. Bu hastalıklara erken tanı koyulup tedavi edilmelidir.
İkiz bebeklerde erken doğum(prematüre) belirtileri nelerdir: karında ağrı ve sertleşme, kasıklarda ağrı ve kramp oluşumları, vajinadan aşırı su gelmesi ve lekelenme olması. Bu durumlarda doktorunuza hemen başvurun  her dakika bebeğinizin ve sizin sağlığınızı etkiler. Erken doğumun bir çok nedeni vardır. İkizlere anne karnında iki plasenta ile beslenir, bu plasentalardan bir bebeğe çok kan girer diğerine ise kan az gider bu amnio suyunun azalmasına neden olur ve erken doğum başlar. Diğer neden ise kordon bağının birbirlerine dolanmasıdır, bu sorun bebeklerin ölümüne yol açabilir. Ayrıca ikizler anne karnında gelişirken birbirlerini sıkıştırır ve çıkma isteği olur bu  durumlarda erken doğum kaçınılmazdır.
İkiz bebeklerde erken doğum(prematüre) hangi annelerde sık görülür: alkol ve içki kullanan annelerde, sürekli stres altın olan ve huzursuz olan annelerde, çok genç yaşta gebe kalan annelerde( 17 yaş altı), 35 yaşını geçmiş annelerde, sürekli doğum yapan annelerde, iyi beslenmeyen anneler ve 20. Aydan son cinsel ilişkiye giren anneler erken doğum riski yükselmektedir

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu