Anne-Çocuk

İki Yaşına Gelen Bir Çocuk İçin Oyunun Önemi

İki Yaşına Gelen Bir Çocuk İçin Oyunun Önemi Nedir? İki yaşına gelmiş bir çocuk artık bedeni üzerinde daha fazla kontrol sahibi olabilir ve kelimelerle iletişim geliştirebilir

İki Yaşına Gelen Bir Çocuk İçin Oyunun Önemi Nedir? Kendi isteklerini ortaya koyabilen, kendini ifade edebilen ve aile içinde kendi yerini bulabilen bir kişi haline gelmiştir. Artık neyin kendisine neyin başkalarına ait olduğunu öğrenmektedir. Bu yaşta çocuklarla daha çok vakit geçirmeye, daha çok oyun oynamaya ihtiyacı vardır.

Çocuklar için iyi bir ortam olan oyun ortamında çocuklar fiziksel yeteneklerini, duygularını ve düşünce süreçlerini öğrenirler. Oyunlar sayesinde kendilerini ifade edebilir, aile içindeki yerlerini bulabilir ve diğer çocuklarla ilişki kurabilirler. Oyunlar çocukların duygularını daha iyi anlamalarına yardımcı olur. Çocuklar oyun oynarken mutluluk, kızgınlık, üzüntü, kıskançlık gibi duygularını doğrudan deneyimleme fırsatı bulurlar. Çocukların kendi duygularını kontrol etmeyi ve düşüncelerini keşfetmeyi öğrendikleri bu yaşlarda ailelere aşağıdaki oyun önerileri yapılabilir:

Şekil sıralama oyunu: Bu oyun 2 yaş ve üzeri çocuklar için uygundur. Bu oyunu oynayan bir çocuk farklı şekillerin farklı yerlere nasıl oturduğunu öğrenir. Bu sayede nesnelerin diğer nesnelerin içine nasıl sığdığını anlamaya başlar ve bir tür uzamsal farkındalık geliştirir.

Hafıza oyunu: Hafıza oyunu 2 yaş ve üzeri için uygundur. Bir resme veya nesneye kısa bir süre bakma ve sonra hatırlama fırsatı sağlayarak hafıza becerilerini geliştirmeye yardımcı olur. Bu sayede hafızanın nasıl çalıştığını ve bir şeyleri hatırlamanın ne kadar önemli olduğunu anlamaya başlar.

Oyun, bebek ve küçük çocuklar için çok önemli bir aktivitedir. Çünkü oyun içinde çocuk kendini, çevresini ve ailesini tanımayı öğrenir. Oyun sayesinde ayrı bir birey olduğunu anlayan çocuk, çevresindeki diğer insanların ve diğer nesnelerin varlığını anlar. Ayrıca çocukta düşünme yeteneği gelişir, hayal gücü gelişir ve başkalarıyla işbirliği yapmayı öğrenir. Çocuk oyunlarda kaslarını daha fazla kullanmayı öğrenir ve motor becerilerini geliştirir. Su, çamur, kum, toplar ve boya kalemleri ile oynarken çocuk görsel algı, el-göz koordinasyonu ve ince motor becerileri kazanır.

İki Yaşındaki Çocuk İçin Oyun Çok Önemli

Oyun her çocuğun hayatında ve gelişiminde çok önemli olduğu için aileler evde oyun ortamı yaratmalıdır. İki yaşındaki çocuk için oyun çok önemli. Bu yaştaki çocuklar için oyun seçerken; bebek ve yürümeye başlayan çocuk oyunlarının birbirinden farklı olduğu unutulmamalıdır. Çünkü bebekler zamanlarını sırt üstü hareket ederek ya da dört ayak üzerinde emekleyerek çevrelerini izleyerek geçirirler. Bebek oyunları bu süreçte bebeğe yardımcı olmalı ve hareket becerilerini geliştirmesine yardımcı olmalıdır.

Ayağa kalkarak ya da yürüyerek oynayabilen küçük çocuklar için ise aile bireyleri görsel algı ve el-göz koordinasyonu becerilerini geliştirmelerine yardımcı olacak oyunlar tercih etmelidir.

 

 

 

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu