Gebelik

Hamilelikte İshal Nasıl Giderilir?

 

Hamilelikte İshal Nasıl Giderilir?

İshal tıbbi ismiyle diyare gebeliğin özellikle erken evrelerinde oldukça sık karşılaşılan bir sağlık sorunudur. Hamilelikte ishal olan anne adayları için  tedavi yolları makalemizde, ayrıca ishalden kurtulmanızı sağlayan önerilere yer verdik.
Hamilelikte ishal olan anne adayları için uygun yiyecekler, lif oranları düşük, sindirimi kolay olan gıdalar; Muz, pirinç ,yeşil elma , tost ekmeği gibi gıdalar dışkının kalınlaşmasına ve sertleşmesine yardımcı olan yiyeceklerdendir. Pirinç kesinlikle esmer pirinç olmak zorunda ve tost ekmeği ise kepekli ekmekten olması uygundur. Bu besinlerde bulunan lifler dışkıda bulunan fazla suyu emer ve bu sayede dışkı katılaşır. Sorun bitene kadar günde 5  porsiyon bu yiyeceklerle yemeye devam edin.

Dışkıyı sertleştirmek ve  ishali kesmek amacıyla kullanılan  bir diğer gıda ise kaşar peyniridir.
Laktoza karşı hassas iseniz, peynir sizin için uygun olmayacaktır bu yüzden tüketmeyin.
Yağ ve şeker oranı yüksek olan besin ve yiyeceklerden kesinlikle uzak durun. Yağlı ve şekerli  besinler ishali olumsuz yönde etkilemektedir.
Bu arada sürekli olarak şekerli besinler tüketmek mide ve bağırsakta tahrişe neden olabilir.
Anne adayının uzak durması gereken  besinler ise şunlardır; meyve suları ve konsantreler,meyveli veya sade soda, tereyağı, kuru meyve özellikle kabuklu, şekerleme, dondurma, kırmızı et ve işlenmiş gıdalar.
Kişisel hijyeninize herzaman dikkat edin. Özellikle tuvaletten sonra ve bebeğinizin bezini değiştirdikten hemen sonra ellerinizi ve kollarını sıcak su ile birlikte anti bakteriyel sabun kullanarak güzelce yıkayın.

Vücudun susuz kalması gebelik döneminde çok tehlikeli bir durumdur.Bu yüzden günde en az 2.5/3 litre su içilmelidir.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu