Güzellik

 

TIRNAK MANTARI NEDİR?

Tırnak mantarı çok inatçı ve uzun süreli tedavi gerektiren bir rahatsızlıktır. Özellikle ayaktaki başparmağına ait tırnaklarda oluşabilen ve zamanla diğer tırnaklara da sıçrayabilen bu mantar hastalığı, estetik olarak oldukça can sıkıcı olabilmektedir.

Tırnak mantarı nasıl oluşur?

Tırnak mantarı, yaratmış olduğu iltihap sonucunda tırnak üzerinde pullaşmaya ve kalınlaşmaya yol açmaktadır. Bunun sonucunda da tırnaklar renk değiştirmeye ve bozulmaya başlamaktadır. Ayaklarda kötü bir koku oluşmasına kadar varan neticelere sahip olan bu rahatsızlık, kötü ayakkabı tercihi sonucunda ayakkabının ayağa vurması, tırnağın almış olduğu ağır bir darbe ya da dipten ve düzensiz tırnak kesimi yapılması gibi sebepler sonucunda oluşmaktadır.

Tırnak mantarı bulaşıcı mıdır?

Tırnak mantarı kesinlikle bulaşıcı bir rahatsızlıktır. Bu rahatsızlık kendi ayağımızdaki diğer tırnaklara da sıçrayacağı gibi, ortak kullanılan havlu, tırnak makası, törpü aletleri ya da ayakkabı gibi eşyalarla birlikte başkalarına da bulaşabilmektedir.

Tırnak mantarı tedavisi

Yukarıda da belirttiğimiz gibi tırnak mantarı tedavisi kolay değildir. Oluşan mantarın ne kadar yaygın ve fazla olduğu tedavi süreci için önemlidir. Ağır vakaların tedavisi 6 ay veya daha fazla da sürebilmektedir. Tedavi süreci içerisinde özellikle ilk bir ay ağız yoluyla kullanılan ilaçlarla birlikte tırnağa sürülen cila şeklindeki ilaçlara ihtiyaç duyulabilmektedir. Daha sonraki süreçte düzenli bir şekilde kullanılan tırnak cilaları ile birlikte tırnağın yine düzenli bir şekilde törpülenmesi gerekebilmektedir. Şunu unutmayın ki tırnak mantarı tedavisi sabır isteyen bir süreçtir.

 

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu