Gebelik

Gebelikte Saç Boyamak ve Bakımı

Gebelik anında genel olarak kafaları karıştıran sorulardan birisi de saçları boyatmak ya da saç bakımı yapmak üzerinedir. Gebe olan bir anne adayı, saçlarını boyama ile ilgili olarak her ne kadar araştırırsa araştırsın belli yerlerde kimyasal maddeler zarar verir yazarken belli yerlerde ise zarar vermez üzerine yazılar okuyacaktır.

Saç Bakımı
Saç Bakımı

Her saç boyası içerisinde belli miktarda muhakkak kimyasal maddeler vardır. Bu bazı saç boyalarında ya da saç bakımı yapılacak olan ürünlerde az iken, bazılarında çoktur. Ancak genel olarak çok sayıda kimyasal madde bulunduğunu söylenebilir. Kimyasal maddeler, annenin saçlarına girmesiyle beraber vücuda ulaşması ise çok az miktarda ki maddelerin ulaşmasıyla tamamlanır. Az miktarda ki geçiş olacağından dolayı gebelikte saç boyama ile bebeğe olan zararı minimumdur.

Yapılan araştırmalar ve deneyler sonrasında ise, bebeğe karşı bu kimyasal maddelerin zarar verebilme özelliği çok düşüktür. Bu nedenle kalıcı ya da yarı kalıcı olan boyalarda var olan kimyasal maddeler, her ne kadarı vücuda girerse girsin; bebeğinize zarar vermesi düşük bir olasılıktır.

Bu konuda ki önerimiz ise, her ihtimale karşı olarak kimyasal maddenin hiçbir şekilde nereden olursa olsun alınmamasıdır. Her ne kadar saç boyasında kimyasal maddeler vücuda az ulaşıyor olursa olsun, risk ihtimalini en aza indirmek ve hatta hiç yapabilmek için tedbirli davranmakta fayda vardır.

Saç Boyamak
Saç Boyamak

Saçlarınızı kısmi olarak boyatabilirsiniz

İlla ki saçlarınızda belli bir boyama isteğinizin olduğunu düşünüyorsanız eğer, sizlerde saçlarınız için boyama stilinizi kısa süreliğine değiştirerek, gebelikte saç boyama için yapılması gereken belli kısımları boyamak olacaktır. Bu sayede saçlarınızın deri kısmına kadar boyamak yerine yüzeysel olarak saçlarınızı boyayarak stilinizi yapmış olabilir, kimyasal maddelerin deriden vücudunuza kadar ulaşmasını engellemiş olabilirsiniz.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu