Gebelik

Hamileliğin İlk Dokuz Haftası

Hamile olan anne adaylarına baktığımızda, ilk haftalarda her ne kadar karında yavaştan da olsa başlayan bir şişlik bulunsa da ilk evrelere aslında bebeğe dair herhangi bir olgu görülemez. Ancak ilk haftalarla beraber ortalama olarak 2 aylık bir zaman dilimi geçmeye başladıktan sonra oluşum başlar ve bebeğiniz belirlemeye başladığını karnınızda hissedersiniz.

Hamileliğin İlk Dokuz Haftası
Hamileliğin İlk Dokuz Haftası

Yaklaşık olarak hamilelikte ilk dokuz hafta süresi boyunca bebeğinizin karnınızda belli bir şekle bürünmesiyle beraber, bebeğinizin ilk olarak tamamlanması gereken ve tamamlanan evresi kalbidir. Kalbi tamamlanan bebeğinizin sonrasında da kas ve dokuları gelişir. Bu şekilde hızlı bir gelişim içerisine giren bebeğiniz, oluşmaya başladığı gibi sonrasında da gözleri oluşur. Gözleri oluşan bebeğinizin göz kapakları her ne kadar kapalı olursa olsun, o sizi hisseder ve karnınızda olduğunu her zaman bilir.

Bebeğinin gelişimiyle beraber annede de bazı değişimler gerçekleşmektedir. Bunların başında bulantılar gelir. Bulantı durumunuz, eskiye nazaran biraz daha hafifleşmekte olup bununla beraber duygusal bir bağ kuracağınız dönem başlangıç yapar. Sonrasında ise belinizde bir kalınlaşma hisseder, görürsünüz. Bunlar oluşurken bir yandan da yorucu işlerinize ara vermeli, bundan böyle bebeğinizin doğana kadar ki zamana kadar yorucu işlerini yapmamaya başlamalısınız.

Hamileliğin İlk Dokuz Haftası
Hamileliğin İlk Dokuz Haftası

Anne ve bebek, 9. Hafta ile değişim evresine başlar

İlk 2 aylık bir zaman dilimi dediğimiz hamilelikte ilk dokuz hafta süresini geride bıraktıktan sonra bebeğinizi karnınızda hissetmeye başlarsınız. Bununla beraber anne – bebek arasında duygusal bağ oluştuğu gibi, anne bebeği ile minik sohbetler içerisinde bulunur. Bu sohbetler edildikçe anne daha çok mutlu olacağı gibi sevgisiyle de çocuğuna duygusal olarak gönderim sağlamaktadır. Bebek, anne karnında gelişme evresindeyken bir yandan sesleri ayırt etmeye başlar ve bu özelliğiyle de sesleri öğrenir. Anne ve bebek sağlığı genel anlamda bu aylar, bu haftalar içerisinde en önemli evreye çıkmaktadır.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu