Gebelik

Gebelikte Kuru Yemiş Tüketimi

Hamile bayanlar gıda alımında günlük ihtiyaçlarının önemli kısmını kuruyemişlerden sağlar. E vitamini, selenyum açısından yüksek kuruyemişler özellikle bebek ve anne sağlığı açısından tüketilmesi gerekli vitamin grupları arasında yer alır. Gebelikte kuruyemişin önemi ortalama 25 gramı geçmeyecek şekilde olmalıdır.

Gebelikte Kuru Yemiş Tüketimi
Gebelikte Kuru Yemiş Tüketimi

Gebelikte Kuruyemiş Tüketimi Ne Kadar Olmalıdır

Kuruyemiş tüketiminde miktara çok dikkat etmelisiniz. Kuruyemişi fazla miktarda aldığınız zaman yağ oranı yüksek olduğu için kalori ve kilo olarak sizlere geri döner. Günde ortalama 8 adet fındık ve 3 adet ceviz kuruyemiş ihtiyacınızı karşılar. Antep fıstığı, kayısı, kuru incir alımında 3 âdeti geçmemelisiniz. Gebelikte kuruyemişin önemi yüksektir. Hamilelik sırasında omega3 yağ asitleri grubunu kuruyemişlerden sağlarsınız. Antioksidan açısından zengin bir besin grubudur.

Yağlı tohumlar grubunda yer alan kuruyemişler tüketildiğinde annenin önemli gıda takviyesi sağlanmış olur. Günlük olarak 25 gram fındık tükettiklerinde vücuda gerekli E vitaminin %100’ü sağlanmış olur.

Gebelikte Kuru Yemiş Tüketimi
Gebelikte Kuru Yemiş Tüketimi

Kuruyemişler düzenli tüketildiğinde bebeğin gelişimine katkısı oldukça fazladır. Alınan miktar doğru ayarlandığı zaman anne hamileliği süresince gerekli vitaminleri almış olur. Kalorisi yüksek yağlı yiyecekler grubunda olduğu için dikkatli bir şekilde tüketilmesi önerilir.

Kuruyemişlerde yağ oranı fazla olduğu için diğer yağları azaltmanız gerekir. Gebe bayanlar sağlığına dikkat ederken önemli vitamin takviyelerini almalı ve doğum sonrasında bebeğin gelişim sürecini tamamlamaya yardımcı gıdaları tüketmeleri gerekir. Kuruyemiş doğum öncesi ve doğum sonrası bedene büyük oranda vitamin ve mineral sağlar.

 

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu