Gebelik

Gebelikte GDO ’lu Gıdalar

Tarımsal faaliyetlerin gelişmesi ile birlikte insanlar özellikle bitkilerin üzerinde oynayarak onların genetiklerini değiştirmeye başladı. Hamilelik ve GDO ’lu ürünler kapsamında bebeğin gelişimine zarar verecek gıdalar belirtilir.25 yıl önce Bilim adamlarının keşfi sonucunda gen ayrıştırması kavramı ortaya çıktı.

Gebelikte GDO ’lu Gıdalar
Gebelikte GDO ’lu Gıdalar

Gebelikte GDO’lu Gıdalar ve Bebeğe Zararları Nelerdir

Raf ömürlerinin uzatılması için bazı gen oynamaları yapıldı. Domates ile başlayan uygulamayı sırasıyla diğer bitkiler aldı. Hamilelik ve GDO’lu ürünler verilen ilaçlar yüzünden bebeğin gelişimine olumsuz etkiler sağlar. Ürünlerin gelişimi üzerinde birçok deney yapılıyor. GDO ürünlerin miktarını da artırıyor.

Genetiği değiştirilmiş sebze ve meyvelerin bebek üzerinde etkilerinin ne olacağı tam bilinmese de doğal ürünler kullanılmasının önemi üzerinde durulur. Bebek gelişimi evresinde olabildiğince yapay gıdalardan kaçınılmalıdır. GDO genetiği değiştirdiği için bebeğe zamanla zarar verebileceği görüşü yaygınlaşmıştır.

Gebelikte GDO ’lu Gıdalar
Gebelikte GDO ’lu Gıdalar

GDO genlerin oynanması demek olduğu için günümüzde bu tarz gıdaların kansere neden olup olmadığı üzerinde araştırmalar sürmektedir. Gıdaların doğal olması ve özellikle hamile bayanların risk taşıması yönünden gebelik sürecinde mümkün olduğunca bu tarz sebze, meyve  ve diğer gıdalardan kaçınılması gerektiğidir. Uzman görüşü kapsamında gebelik sürecinde evde kendi hazırladığınız doğal gıdaların tüketilmesi aşamasında da GDO’lu gıdalardan kaçınmanız gerektiğidir. Aldığınız ürünün içerisini mutlaka dikkatli okuyunuz. Uzun süre raf ömrü olan gıdalardan mutlaka kaçınmalısınız. Özellikle hamilelik döneminde dikkat ederseniz bebeğin gelişim sürecine olumlu katkılarınız olacaktır.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu