Gebelik

Gebelikte Çay Kahve Kolalı İçecekler

Gebelik döneminde anne adayları normalde olduğundan çok daha dikkatli olmak zorundadır. Çünkü normalde günlük yaşantıda kişilere çok fazla zarar vermeyen bazı içecekler, gebelik döneminde bebeğe zarar verebilecektir. Gebelikte içilmemesi gereken içecekler denildiği zaman insanların akıllarına gelen ilk içecek, koladır. İçerisinde kafein olmasından dolayı anne adayları kola içmeye başladıkları zaman mide asidi artar ve reflü şikayeti ortaya çıkar. Ayrıca sürekli kola içen anne adayının beslenme düzeni de değişir. Yeterli ve dengeli beslenemeyen anne adayları da hem kendilerine hem de bebeklerine ciddi zararlar verebilecektir.

 

Gebelikte Çay Kahve Kolalı İçecekler
Gebelikte Çay Kahve Kolalı İçecekler

Gebelikte İçilmemesi Gereken İçecekler

 

Bunun yanı sıra gebelikte içilmemesi gereken içeceklerden bir diğeri de kola gibi kafein içeren kahveler. Kafein tüketiminin fazla olması sonrasında gebelik döneminde erken ya da düşük doğum riskini de beraberinde getiriyor. Diğer bir zararlı içecek ise çay. Fazla çay tüketimi sonrasında vücutta demir eksikliği meydana gelebilecektir. Ayrıca fazla çay içmek idrar söktürücü etkiye sahiptir ve aşırı su ve kalsiyum kaybına neden olmaktadır.

 

Gebelikte Çay Kahve Kolalı İçecekler
Gebelikte Çay Kahve Kolalı İçecekler

Gebelik döneminde anne adaylarının bu içeceklerden uzak durmaları gerekiyor. Bu içecekleri içmek isteyen anne adaylarının bunlar yerine taze sıkılmış meyve sularını ya da süt, sıcak çikolata gibi içecekleri kullanmaları çok daha sağlıklı olacaktır. Anne adayları ilk başlarda zorlansalar da kısa süre sonrasında bu durum ortadan kalkacak ve kola, kahve ya da çay içememeye alışacaklar.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu