Gebelik

Gebelikte Enfeksiyon Neden Olur

Gebelikte anne adaylarının en çok korktuğu olaylardan biri olan enfeksiyon kapma, tüm korkulara rağmen hamile kadınların 5’inden 3’ü mutlaka idrar yolu enfeksiyonu ile karşı karşıya kalıyor. Anne adaylarının normal kadınlara göre idrar yolu enfeksiyonuna yakalanmalarının daha kolay olduğu gözlenmiştir. Hamilelik ile birlikte değişen hormonlar gebe kadınları her konuda zor durumda bırakmaktadır.

Gebelikte Enfeksiyon Neden Olur
Gebelikte Enfeksiyon Neden Olur

Gerek fizyolojik gerekse de psikolojik olarak değişim gösteren anne adaylarının en zor dönemlerinden olan hamilelikte kendilerine çok dikkat etmeleri gerekmekte ve bebeğin sağlığı için hamilelikten önceki rahat tavırları sergilememeleri konusunda uzmanlar tarafından uyarılmaktadır. Hamile olmayan bayanlar için bile hayatı zehir eden bu durum hamile kadınlar için daha önemli riskler taşımaktadır. Peki, kadınları bu kadar rahatsız eden idrar yolu enfeksiyonu nasıl meydana gelir ve nasıl önlemler alınmalıdır?

Hamilelikte İdrar Yolu Enfeksiyonun Nedenleri

Hamilelikte anne adaylarının başına gelen en kötü durumlardan biri olan idrar yolu enfeksiyonu, idrar kesesinin tamamen boşaltılamaması yüzünden meydana gelir. İdrar kesesinde biriken idrar yüzünden bir süre sonra bu bölge de bakteri üremeye ve çoğalmaya başlar.

Gebelikte Enfeksiyon Neden Olur
Gebelikte Enfeksiyon Neden Olur

Hamileliğin ilk aylarında progesteron hormonunun da idrar yolu enfeksiyonuna neden olduğu tıpta kesin kanıtlanmıştır. Bunun yanı sıra hamileliğin son aylarında da doğum yaklaşması ile birlikte rahmin genişlemesi ile ortaya çıkan basınç nedeni ile de idrar yolu enfeksiyonu meydana gelebilir. Anne adaylarının hamileliğini daha da zor hale getiren bu durum ile karşılaşıldığında mutlaka doktora başvurulmalıdır.

 

 

 

 

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir Yorum

  1. gebelikte enfeksiyon kapmanın birçok nedeni vardır , bana kalırsa ilk olarak akla gelen temiz tuvaletlere gidin mutlaka temiz tutun , aksi taktirde herkesin kullandığı , tuvalettlerde tuvaletinizi yapmayın .

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu