Gebelik

Gebelikte Çiğ Et Tüketimi

Genel olarak ülkemizde yaygın olmamakla birlikte bir nevi çiğ et içeren çiğ köfte kültürünün yaygınlaşmasından dolayı tüm yönleri ile gebelikte çiğ et tüketimi konusunda uzmanların ortak genel görüşleri kesinlikle büyük oranda risk taşıdığı yönünde. Çiğ ette bulunan mevcut parazitler nedeni ile “toksoplazma” adı verilen, kedi, köpek gibi evcil ya da sokak hayvanları ile birlikte çiğ et yolu ile de insana bulaşabilen enfeksiyon hastalığı riski ortaya çıkmakta.

Gebelikte Çiğ Et Tüketimi
Gebelikte Çiğ Et Tüketimi

Sonuçları ile Gebelikte Çiğ Et Tüketimi

Çiğ köfte gibi çok sevilen bir yiyecek ile birlikte az pişmiş et ve et ürünleri ya da çiğ et tüketme sonucunda büyük bir oranda ortaya çıkan toksoplazma hastalığının belirtileri ise, yorgunluk ve halsizlik hissi, hafif kas ve eklem ağrıları, lenf düğümlerinde şişme şeklinde görülmektedir. Diğer bir çiğ et ve et ürünleri tüketmenin ortaya çıkarttığı hastalık ise “brusella” hastalığıdır ki oldukça tehlikeli sonuçları ile yüksek ateş, psikolojik dengesizlikler ve eklem tutulmaları gibi belirtiler ile ortaya çıkabilmektedir.

Gebelikte Çiğ Et Tüketimi
Gebelikte Çiğ Et Tüketimi

Normal durumlarda da oldukça riskli olmakla birlikte gebelikte çiğ et tüketimi çok daha tehlikeli sonuçları yol açabilmektedir. Özellikle hamilelik dönemi boyunca anne adayı ve bebek sağlığı için çiğ et ve çiğ köfte, salam, sucuk, sosis, jambon, suşi, az pişmiş et, balık ya da tavuk tüketimine dikkat edilmesi istenmeyen sonuçları ortadan kaldıracaktır. Sağlıklı bir gebelik süreci ve sağlıklı bir bebek için uygulanması çok da zor olmayan bu tür detaylar çoğu zaman hayat kurtarıcı olabilmektedir.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu