Gebelik

Doğum Kontrol Hapları ve Yan Etkileri

 

Doğum Kontrol Hapları ve Yan Etkileri

Doğum Kontrol Hapı Ne Demektir?

Doğum kontrol hapları içeriğinde östrojen ve progesteron hormonları bulunan ilişki öncesinde alındığında gebeliği önleyen haplardır.

Doğum Kontrol Hapları Nasıl Koruma Sağlar

Dişi yumurta ve erkek sperm hücresinin birleşerek rahim içinde büyür ve böylelikle hamilelik süreci başlamış olur. Doğum kontrol haplarının içinde bulunan hormonlar vücudun hormon kontrolünü ele geçirerek yumurtalıkların yumurtlamasını önlerler. Böyle bir durumda sperm dölleyecek yumurta bulamadığından hamilelik gerçekleşmez.

Doğum Kontrol Hapları Güvenli midir?

Doğum kontrol hapları doğru bir şekilde kullanıldıklarında % 100’ e yakın koruma sağlarlar. Doğum kontrol haplarına günümüzde kullanılan en etkili korunma yöntemi de diyebiliriz.

Doğum Kontrol Hapı Unutulduğunda Ne Yapmalı

Eğer hap alınması unutuldu ise ilişkinin üzerinden 24 saat geçmeden alınmalı ve sonrasında da alınmaya devam edilmelidir. Ancak ilişkinin üzerinden 2 güne yakın bir zaman geçtiyse bu durumda haplar tam olarak güvenli koruma sağlayamayacakları için ek önlemlerle korunmakta fayda vardır.

Doğum Kontrol Haplarının Yan Etkileri

Doğum kontrol haplarının ilk kullanıldıklarında hafif lekelenmelere ve ara kanamalara sebep olabilirler. Bu durum normal bir durumdur. Doğum kontrol haplarının yan etkileri içerisinde mide bulantısı, kilo alma ve adet kanamalarının miktar ve sürelerinin azalması da olağan yan etkilerdendir.

Doğum Kontrol Haplarını Kimler Kullanmamalı

  • Gebelik şüphesi olanlar
  • Damar tıkanıklığı hastaları
  • Yüksek tansiyon ve şeker hastaları
  • Vajinal kanaması olanlar
Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu