Yaşam

Dilde Sarılık Nasıl Geçer?

 

Dilde Sarılık Nasıl Geçer?

Dilde sarılık hastalığının altında pek çok neden yatabilir. Dilde sarılık tedavisi öncesinde bu sarılığın altında yatan nedenlerin iyice araştırılması ve buna göre bir tedavi yöntemi seçilmesi önemlidir. Dilde sarılık görülmesi yalnızca bir sağlık problemi değil estetik açıdan da insanları zora sokan bir sorundur.

Dilde Sarılığın Sebepleri

Dilde sarılığın sebepleri olarak en başta vitamin eksikliği, grip, diyabet, astım gibi rahatsızlıkları sayabiliriz. Bunların yanında az su içmek ve alkol sigara kullanımı gibi durumlar da dilde sarılığa sebep olmaktadır.  Dildeki sarılık belirtileri kişilerin başka rahatsızlıkları sebebiyle kullandıkları hormon ve vitamin ilaçları yüzünden de oluşabilmektedir.

Dilinizi Fırçalamayı İhmal Etmeyin:

Dişlerini fırçalayan insanların çoğu aslında bu işlem sırasında dillerini de fırçalamaları gerektiğini bilmez. Hâlbuki tıpkı dişlerde olduğu gibi dil üzerinde de yemek artıkları ve bakteriler birikmektedir. Eğer dişlerinizi fırçalarken dilinizi de fırçalamazsanız dil üzerinde biriken bu artık maddeler tekrar sindirim sistemine dönerek sizi rahatsız ederler.  Dilinizi temizlemek için U şeklindeki özel fırça ve aparatlardan faydalanabilirsiniz. Tekniğine gelirsek; önce dil ortadan, arkadan öne doğru sonra her iki yandan öne doğru fazla bastırmadan orta bir kuvvetle olacak şekilde kazınır ve dilden kazınan artıklar suyla güzel bir şekilde yıkanır. Bu işlem sabahları günde bir kez yapılmalıdır. Dilinde aşırı derece sarılık olan kişiler bu işlemi akşam yatmadan önce bir kez daha yapabilirler.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu