Anne-Çocuk

Çocuklarda İştahsızlık Problemi

Çocuklarda iştahsızlık problemi anne ve babalar en çok zorlayan sorunların başında gelmektedir. Çünkü çocukluk dönemi gelişim için oldukça önemlidir. Ve bu gelişimin sağlıklı olabilmesi için en önemli nokta ise sağlıklı beslenmeden geçmektedir. Çocuklarda meydana gelen bu iştahsızlık problemi sonucunda gelişim için gerekli besinler tam alınamadığı için gelişim ile ilgili riskler ortaya çıkmaktadır.

Ayrıca çocukların hastalıklara karşı direnç kazanabilmesi ve hastalıkların çabuk atlatabilmesi için yine sağlıklı beslenme gereklidir. Yeterli ve sağlıklı beslenemeyen çocuklar hastalıklara karşı güçsüz olmaktadır. Ayrıca hastalıklara yakalandıklarında ise iyileşme süreçleri sağlıklı ve dengeli beslenen çocuklara göre çok daha uzun sürmektedir. Kısaca iştahsızlık çocuklar için potansiyel bir tehlike oluşturmaktadır.

Çocuklarda İştahsızlık Nedenleri

Çocuklarda iştahsızlık nedenleri çok çeşitli sebeplere dayanabilmektedir. İştahsızlık ve beslenme sorunları, vücutta önemli bir hastalığın veya sorunun yansıması olabilmektedir. Bundan dolayı uzun süreli iştahsızlık dönemlerinde çocuklarınızı uzman bir doktorun görmesinde fayda vardır. Yapılacak tetkikler sonucu iştahsızlığının nedeni daha net ortaya konabilmektedir.

Kişisel genetik özellikler, ailevi beslenme yönelimleri, ailenin sosyoekonomik durumu, çevresel faktörler ve çocuğun büyümedeki dönemsel aktiviteleri de iştahı etkilemektedir. Bundan dolayı iştahsızlık durumlarında bu etmenlere iyice değerlendirilmelidir. Çocukların uzmanlara getirildiğinde olası bu etkenlerden bahsedilmesi son derece önemlidir.

Son yıllarda ortaya çıkan bir diğer neden ise çocukların aşırı derecede akıllı cihazlara bağımlı olmasından kaynaklanmaktadır. Çünkü çocuklar yemek yemeyi bu cihazlara arasındaki bir engel olarak görmekte ve bunu ortadan kaldırmak için yememe veya az yeme eğilimi göstermektedirler. Bu gibi durumların önüne geçmek için çocuklarınıza mümkün olduğunca az bu cihazların verilmesi hatta hiç verilmemesi sağlanmalıdır. Çocuklarda iştahsızlık sorunun çözümü için en doğru hareket aile ve uzmanların beraber hareket etmesidir.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu