Anne-Çocuk

Çocuklarda Diş Sağlığının Önemi

Çocuklarda diş sağlığının önemi oldukça fazladır. Bunun ana nedeni ise ülkemizdeki diş fırçalama oranının oldukça düşük olmasıdır. Dünya genelinde gelişmiş ve gelişmekte olan ülkeler içerisinde diş fırçalama alışkanlığında son sıralarda yer almaktayız. Son yıllara kadar yılda sadece 1,5 tip diş macunu tüketen bir ülke konumundaydık.

Bu durumun başlıca nedeni küçük yaşta diş fırçalama alışkanlığının çocuklarımıza kazandırılmamasıdır. Çünkü birçok kişi diş sağlığını hafta birkaç kez diş fırçalayarak edinilecek bir durum olarak görmektedirler. Oysa durum öğle değildir. Diş sağlığı komple bir durumdur.

Çocuklarda Diş Fırçalama Alışkanlığı

Çocuklara diş fırçalama alışkanlığı kazandırılması için bazı yapılması gereken davranışlar bulunmaktadır. Bunlardan ilki çocuklarımıza diş sağlığının önemini anlatabilmektir. Bunu yaparken de somut örneklerle desteklenmesi gerekmektedir. Buda en iyi şekilde anne babaların rol model olması ile gerçekleşmektedir. Yani çocuklarınızla beraber dişlerinin fırçalanması oldukça önemlidir.

Bu sayede çocuklar diş fırçalama alışkanlıklarını çok daha kolay bir şekilde kazanmaktadırlar. Ayrıca diş fırçalanırken gerekli bilgilerinde verilmesi ve doğru fırçalama şekillerini öğretilmesi son derece önemlidir. Çünkü küçük yaşta yanlış öğrenilen bilgilerin ileride değiştirilmesi oldukça zor olmaktadır.

En son olarak ta diş sağlığının sadece diş fırçalamakla olmayacağı bilincinin de çocuklara verilmesi gerekmektedir. Bunu sağlamak adına aile olarak her 6 ayda bir diş kontrolünün yapılması, diş fırçasını 4 aylık periyotlarda değiştirilmesi gerekmektedir.

Çocuklar İçin Diş Fırçası Seçimi

Çocuklara diş fırçalama alışkanlığı kazandırırken bazı noktalara dikkat etmek gereklidir. Bunların başında da çocuklar için diş fırçası seçimi gelmektedir. Çünkü yetişkinlerle çocukların fiziki olarak ve diş hassasiyeti olarak farklılıkları bulunmaktadır. Seçilecek diş fırçası çocuğun ağız büyüklüğüne uygun, yumuşak ve naylon kıllardan üretilmiş diş fırçaları kullanılmalıdır.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu