Anne-Çocuk

Çocuklarda Alt Islatma Problemi

Çocuklarda alt ıslatma problemi sıklıkla görülen bir durumdur. Özellikle belirli bir yaş aralığına gelmesine rağmen hala altına ıslatan çocuklarda bu sorun ileride daha sıkıntılı hallere dönüşebilmektedir. En başta öz güven sorunu yaşayacak çocuklar normal hayatlarına da bu durumun yansımaları olabilecektir.

Bundan dolayı bu gibi durumlarda asla bu durumu görmemezlikten gelmeyin. Ya da şiddet gibi tepkilerle çözüm aramaya çalışmayın. Bu gibi durumlarda yapılması gereken en önemli nokta bir uzamana danışılmasıdır. Ve bu durumun altında yatan nedenlerin ortaya çıkarılması son derece önemlidir.

Alt Islatma Probleminin Çözümü

Öncelikle şu bilinmelidir. Alt ıslatma problemi Dünya genelinde her 5 çocuktan birinde görülen bir durumdur. Fakat çözümü olmayan bir sorun değildir. Öncelikli olarak bu durumda anne babalar kesinlikle öfkeye kapılmamalı ve sakin kalmalıdırlar. Çünkü öfkeli yaklaşım bu sorunun devam etmesine hatta artmasına bile yol açabilmektedir. Alt ıslatma probleminin çözümü için sakin kalmak son derece önemlidir.

Hatta çocuğunuza bu durumun geçici olduğunun ve zamanla düzeleceği yönünde telkinler verilmesi oldukça faydalı olacaktır. Psikolojik olarak güvende olduğunu hisseden çocuklarda bu tür problemler çok daha kolay çözüme kavuşturulmaktadır.

Çözüm İçin Yapılması Gerekenler

Çocukların yatmanda önce aşırı sıvı tüketmesini önüne geçilmelidir. Ayrıca yine fazla tuzlu yiyecekleri mümkün olduğunca az tüketmesi sağlanmalıdır. Gece yatmadan önce ve belirli aralıklara tuvalete çıkmasını sağlayın. Ayrıca psikolojik olarak kendini daha rahat hissetmesini sağlamakta çözüm için oldukça önemlidir.  Bunun Yanında sabahları odasında temiz çarşaf ve nevresim takımları koyarak ona sorumluk vermek bu sorunun çözümü konusunda oldukça fayda sağlayacaktır. Alt ıslatma problemi için yapılması gerekenler bu şekildedir. Sorun hala devam ediyorsa bir uzmana danışılmalıdır.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu