Anne-Çocuk

Bebeklerde Süt Alerjisi Nedir? Nasıl Anlaşılır, Ne Zaman Geçer ?

Her zaman ve her anne bebeklerine çok önem verir. Bundan dolayı da bebeklerde süt alerjisi nasıl anlaşılır, ne zaman geçer oldukça araştırılmaktadır.

Bebeklerde süt alerjisi nasıl anlaşılır, ne zaman geçer anneler tarafından çok merak edilmektedir. Bebeklerde süt alerjileri bebekten bebeğe değişiklik gösterir. Süt alerjisi nedir, belirtileri nedir ilk onlar ile ilgili kısa bilgiler vermek isterim makalemde.

Bebeklerde Süt Alerjisi Nedir?

Bebeklerde süt alerjisi; bebeğin inek sütünün içinde olan proteinlere karşı verdiği reaksiyonlara denilir. Özellikle bebeklerde ilk bir sene içinde oldukça sık görülmektedir. Bunun sebebi ise; bebeklerin sindirim sisteminin ve bağırsaklarının tam gelişmemiş olması ve sütün içinde bulunan proteinlerin zararlı gibi algılanmasında ortaya çıkar.

Bebeklerde Süt Alerji Belirtileri Nelerdir?

Bebeklerde süt alerji belirtileri pek çok olmaktadır. Bunlar sırası ile;

-Ciltte dökülmelerin olması,

-Yoğun gaz olması,

-İshal olması,

-Peynir gibi sürekli kusma,

-Durduk yere ağlaması,

-Kakalarında kan olması,

-Hırıltılı solunum olması,

-Burun tıkanıklığı,

-Kabızlık,

-Kilo kaybı,

-Egzama,

-Öksürük,

-Solunumda zorluk çekme ve daha pek çok bunun gibi belirtileri vardır.

Bazı bebeklerde çok şiddetli ve farklı belirtiler olursa direk doktora gidilmelidir.

Bebeklerde Süt Alerjisi Nasıl Anlaşılır?

Bebeklerde süt alerjisi nasıl anlaşılır; sizlere yukarıda bahsettiğim belirtiler var ise mutlaka bebeklerimiz süt alerjisi olmuştur. Ve bebeğinizin beslenme programından inek sütü ve ürünleri çıkarılmalıdır. Bunların haricinde ise;

-Cap,

-Rast,

-Kan testleri yapılarak da anlaşılabilir.

Bebeklerde Süt Alerjisi Ne Zaman Geçer?

Bebeklerde süt alerjisi ne zaman geçer? Alerji olan bebekler özellikle on iki ay ya da on sekiz ay süt ürünleri ve inek sütü ile ilgili mamalar verilmemelidir. Bunun sonunda ise yeniden inek sütlü olan besinler verilip alerji hali gözlemlenir ve kontrol edilir. Bebeklerin yüzde ellisinden  fazlası bir sene sonra inek sütü alabilir. Bazı bebeklerde iki yaş ya da üç yaşına kadar inek sütü ve ürünleri verilebilir.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu