Yaşam

Bakım Parası Nasıl Alınır, Başvuru Nasıl Yapılır?

Bakım Parası Nasıl Alınır, Başvuru Nasıl Yapılır? Devletten bakıcı parası Aile, Çalışma ve Sosyal Politikalar Bakanlığı, bakım parası ile engelli veya yaşlılara bakan vatandaşlara destek sağlıyor.

Bakım Parası Nasıl Alınır, Başvuru Nasıl Yapılır? Devletten bakıcı parası desteğinden yararlanabilmek için elbette bazı şartların yerine getirilmesi gerekiyor. Bakım parasından başvuran ve şartları sağlayan engelli veya yaşlı yakınları yararlanabilir.

Bakım Parası İçin Nereye Başvurulur?

Bakım parası almak isteyen vatandaşların Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı Müdürlüklerine başvurmaları gerekmektedir.

Bakım Parası Ne Kadar?

2021 yılı için Aile, Çalışma ve Sosyal Politikalar Bakanlığı tarafından belirlenen nafaka ödeneği aylık 1657 TL’dir. Bakım fonları, yaklaşık 15 günlük değişken bir süre boyunca her ayın 15’i ile 31’i arasında yatırılır.

Bakım Parası Başvuru Şartları Nelerdir?

Bakım parası almak isteyen kişilerin ilk olarak hastaneden bakıma muhtaç kişilerin bulunduğuna dair rapor almaları gerekmektedir. Belge sağlanırsa devlet nafaka öder.

Rapordan sonra hanedeki kişi başına aylık gelir hesaplanır. Yapılan hesaplamada ailenin gelirinin asgari ücretin 2/3’ünden az olması istenmektedir. Vatandaşlar başvurularını yaptıktan sonra belirttikleri ikamet yerinde Bakım Hizmetleri Değerlendirme Kurulu tarafından ziyaret edilir. Komisyonun değerlendirme sonucu Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğü tarafından onaylanır. Başvuru olumsuz ise bir ay içinde başvuru sahiplerine bildirilir.

Tüm bu şartları sağlayan anneler internet üzerinden elektronik başvuru formunu doldurarak pratik ve hızlı bir şekilde başvuruda bulunurlar. Proje kapsamında her anne sadece bir çocuk için bu fırsattan yararlanma hakkına sahiptir.

Bakım Parası Nasıl Talep Edilir?

Bakım parası için başvuran vatandaşlar başvuru sonuçlarını Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğü’nden öğrenebilirler.

Bakım Parası İçin Gerekli Belgeler Nelerdir?

Nafaka ödeneğine başvurmak için aşağıdaki belgeleri tamamlamanız gerekir.

Öncelikle Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olduğunuzu gösteren bir nüfus cüzdanına sahip olmanız gerekmektedir. Bu nedenle kimliğinizi yanınızda getirmeyi unutmayınız.

İkinci olarak devlet hastanelerinin verebileceği malullük raporu belgelerini doldurmanız gerekmektedir.

Üçüncü şart, bakıma muhtaç kişiye bakan kişi veya kişilerin gelir ve mal beyanını gösteren belgedir.

Bakım parası alabilmek için bu belgelerin eksiksiz olarak doldurulması ve başvuru sırasında ibraz edilmesi gerekmektedir.

 

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu